Tvorivo sa hrajte s históriou a prechádzajte zo storočia do storočia
Ambície múzea smerovali ku komunitnej práci s návštevníkmi v podobe voľnočasových programov pre rodiny. K naplneniu snáh prispelo založenie Ateliéru Múzeum má budúcnosť s koncepciou Všetko o múzeu. V roku 2017 vznikol projekt Oživené učebnice.
Symbolom Ateliéru je mačka Malvína vo forme loga a hračky – maskota. Voľba symbolu nie je náhodná. Už v starovekom Egypte bola uctievaným zvieratkom. Ďalším dôvodom prečo mačka je aj tradovanie ľudí, že má sedem životov. Dnešné deti hovoria o deviatich. No nik z nás nehovorí, koľko rokov taký jeden mačací život trvá. Začnime sa obrazne hrať a môžeme narátať aj stovky rokov. Práve preto môže mačacia bytosť rozprávať Všetko o múzeu.
Koncepcia Všetko o múzeu udáva smer pri tvorbe neformálnych vzdelávacích programov ako aj voľnočasových podujatí. Novovzniknuté programy vychádzajú z jednotlivých častí koncepcie a čerpajú z nej inšpirácie.
Programy a podujatia „rozbaľujú“ Všetko o múzeu postupne. Koncepcia má osem základných tém, ktoré sú ďalej delené na menšie časti, charakterizujúce hlavnú tému: Čo je to múzeum; Kto pracuje v múzeu; Čo je to MMB; Expedícia 1; Expedícia 2; Čo je to (Stará) radnica; Architektúra Starej radnice; Symboly a logá MMB. Obsah jednotlivých hlavných tém je rozpracovaný pomocou kratších podtém z rôznych pohľadov. Napr. pod názvom Čo je to múzeum je vysvetlenie pojmov: čo je to zbierkový predmet, čo je to depozitár, čo je to výstava, čo je to expozícia.
Veľký záujem majú návštevníci o Expedíciu 1 a Expedíciu 2, teda putovanie po jednotlivých múzeách. Mačka Malvína rozpráva o veľkej rodine tematických múzeí MMB, vysvetľuje čo sa v nich nachádza, ako sa k nim návštevník dostane. Zaujímavé pre verejnosť sú programy na tému Kto pracuje v Múzeu. Profesie v múzeu sú predstavené cez konkrétnych zamestnancov a ich pracoviská. Návštevníci odhaľujú nefalšovaný zážitok z pohľadu na reálnych ľudí, ktorí pracujú s originálmi zbierkových predmetov: kurátori, reštaurátori, archeológovia, historici, historici umenia, dokumentaristi, numizmatici, múzejní pedagógovia, manažéri kultúri, pracovníci v oblasti práce s verejnosťou. V koncepcii je podrobne rozobratá téma Čo je to MMB.
Téma ozrejmuje prístupnou formu vznik Múzea mesta Bratislavy (1868), rozpráva čo bolo pred MMB, Ako to bolo s MMB a jednu z jeho terajších podôb – Čo je to Ateliér MMB. Ďalším cieľom programovej náplne ateliéru je porovnávať s návštevníkmi reálny život v súčasnosti so životom v minulosti. Programy podporujú invenciu, zručnosti a spôsoby, ako pretaviť získané poznanie do rôznych druhov umenia. Zámerom ateliéru je vytvoriť typy programov so zameraním na generačnú konfrontáciu vnímania dejín Bratislavy. Zvýšiť záujem o kultúrne dedičstvo a dejiny u najmladšej generácie prostredníctvom novovytvoreného priestoru a vytvoriť prehľad o všetkých tematických múzeách MMB, ako aj o vytypovaných zbierkových predmetoch vystavených v jednotlivých múzeách (spolu je ich 11). Ponuka ateliéru je rozšírená aj na špeciálne programy pre skupiny od základných až po stredné školy formou neformálnych vzdelávacích programov.
Zmysel Ateliéru a práca s rodinnou komunitou
Ateliér Múzeum má budúcnosť s koncepciou Všetko o múzeu spája rôzne generácie ľudí. Navštevujú ho deti s rodičmi, ale aj starými rodičmi. Stále častejšie vidno záujem zo strany dospelých, ktorí prichádzajú do ateliéru. Prvé konfrontácie medzi generáciami sa už prejavili. A keďže deti sú naša budúcnosť, sú aj budúcnosťou múzeí. Akých kvalitných návštevníkov si vychová múzeum, taký vzťah budú mať ku kultúrno-historickému dedičstvu, k vytváraniu osobnej pamäti miesta, k hlavnému mestu SR Bratislavy, ale aj názor na vlastnú ľudskú podstatu.
Pripravujeme
Pripravujeme
Pripravujeme Rodina