Múzeum Arthura Fleischmanna / TRVALO ZATVORENÉ

Meštiansky dom
Biela 6, Bratislava
mmba@bratislava.sk

Múzeum Arthura Fleischmanna / TRVALO ZATVORENÉ

Meštiansky dom
Biela 6, Bratislava
mmba@bratislava.sk

Meštiansky dom s príbehom na priečelí

V murive vzácneho domu sú zachované fragmenty objektov z 15. storočia. Na jeho priečelí sú výrazné maľby, ktoré sú zamerané na zamestnanie majiteľa domu pravdepodobne vinohradníka. Na začiatku 20. storočia ho kúpila rodina Fleischmannovcov.

Expozícia Múzeum Arthura Fleischmanna je od roku 2002 umiestnená na poschodí meštianskeho domu na Bielej 6, ktorý jeho matka kúpila v roku 1917 a umelcova rodina tu v 20. a 30. rokoch 20. storočia žila.

Objekt spomínaný už v roku 1422 prešiel v priebehu 16. storočia renesančnou stavebnou úpravou, z ktorej sa zachovala arkáda na poschodí vo dvore. Najvýznamnejším nálezom pri výskume fasády v roku 1975 sa stalo objavenie dokladov maliarskej výzdoby z viacerých období.

Najrozsiahlejšie sú zvyšky ranorenesančnej monochrómnej maľby z druhej štvrtiny 16. storočia. V architektonických poliach sa striedajú postavy svätcov a nachádza sa tu aj zobrazenie robotníkov vo vinohrade. Z konca 16. storočia pochádzajú nepatrné plochy sgrafitovej výzdoby a z prestavby objektu okolo pol. 17. storočia sa zachovali maľované pásy geometrického dekoru.        

Priečelie domu bolo v 19. storočí jednotne upravené v duchu neskorého klasicizmu. Zmeny fasády neskôr prinieslo novodobé zriadenie obchodných priestorov na prízemí.

Aktuality Oznamy

MÚZEUM JE TRVALO ZATVORENÉ

Milé návštevníčky a milí návštevníci MMB, Múzeum Arthura Fleischmanna je trvalo zatvorené. 

PRÍSTUP

S ohľadom na charakter priestoru a jeho technické možnosti Múzeum Arthura Fleischmanna nie je bezbariérovo prístupné.
Leták na stiahnutie
Leták na stiahnutie
Zbierkové predmety
Prídite sa pozrieť na naše zbierky
Múzeum Arthura Fleischmanna / TRVALO ZATVORENÉ
Videá
Galéria
Múzeum Arthura Fleischmanna Pohľad do expozície Múzea Arthura Fleischmanna Pohľad do expozície Múzea Arthura Fleischmanna Pohľad do expozície Múzea Arthura Fleischmanna
Zobraziť galériu
#MuzeumMestaBratislavy

Partneri

Rozhlas a televízia Slovenska - RTVS.sk Rádio Devín CITYLIFE | Čo sa deje v Bratislave a okolí in.ba - informačný magazín Bratislavy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko - BKIS.sk Bratislavskykraj.sk - Informačný portál Bratislavského samosprávneho kraja
Fond na podporu umenia Múzeum mesta Bratislavy | Bratislava – Staré Mesto | GoOut