Múzeum uzatvorené
Biela 6, Bratislava
mmba@bratislava.sk

Vážení návštevníci, múzeum je do odvolania uzatvorené.

Expozícia výtvarných diel Arthura Fleischmanna

Múzeum prezentuje život a dielo bratislavského rodáka lekára a sochára Arthura Fleischmanna (1896 – 1990).

Arthur Fleischmann (1896 - 1990), rodák z Bratislavy, študoval sochárstvo u prof. J. Štursu v Prahe a u prof. J. Müllnera vo Viedni (1921-1928). S týmto mestom sa spája aj jeho tvorivé obdobie v 30. rokoch 20. storočia, kedy na objednávku vytvoril viaceré väčšie exteriérové sochárske diela. Z rovnakého obdobia pochádzajú aj významnejšie realizácie pre kostol sv. Alžbety v nemeckom Hagene či lýceum v Amsterdame. Pravidelne vystavoval v Bratislave, a zúčastňoval sa výstav Bratislavského umeleckého spolku (Kunstverein) i zahraničných výstav, o.i. v Padove, kde získal ocenenie za portrétnu tvorbu. V tomto období v jeho tvorbe dominovala najmä keramická plastika. Koncom 30. rokov emigroval pred hrozbou fašizmu, pôsobil na indonézskom ostrove Bali a v Austráli. Už ako uznávaný sochár si od roku 1948 za svoj definitívny domov zvolil Londýn. Vytvoril rozsiahle a žánrovo rozmanité dielo, do ktorého patria tak figuratívne diela, ako aj abstraktné kompozície určené pre sakrálne interiéry, portréty a drobná plastika. Fleischmann svoje diela realizoval v rôznych materiáloch (keramika, vosk, mramor, bronz), ale od 50. rokov hlavne v plexiskle.

Vstupenka platí aj do Múzea J. N. Hummela
Pondelok zatvorené