01.02.2023 - 28.02.2023

FEBRUÁR V MMB

Karel Koch: filozofujúci lekár a majster pacientovej duše v kontexte súčasného vedeckého výskumu a praxe // prednáška   

Piatok 3. 2. 2023 / 17.30  ✹ Faustova sieň, Stará radnica   

Knihy Karla Kocha prinášajú veľa aktuálnych a stále relevantných lekárskych, ale aj filozofických a etických postojov. Prednáška predstaví vybrané Kochove myšlienky: ako funguje ľudská myseľ alebo zdravotnícka prax, ako je psychoterapia pre ľudí s postihnutiami, psychohygiena, somatopédia, paliatívna starostlivosť, dizajn v zdravotníctve či vo všeobecnosti starostlivosť o „well-being“ pacientov. Dotkneme sa ale aj pálčivej spoločenskej témy psychologických koreňov súčasnej krízy dôvery vo vedu a v zdravotníctvo, ktoré Koch trefne pomenoval. Láskavosť a porozumenie druhému človeku, ktoré Kochovými textami odvšadiaľ prenikajú, ale tiež literárna ladnosť a jazyková bohatosť pohladia po duši nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť.    

Prednáškou bude sprevádzať Dominika Grygarová, ktorá je výskumníčkou v Centre pokročilých štúdií mozgu a vedomia v českom Národnom ústave duševného zdravia, kde sa zaoberá problematikou umeleckej a širšie aj všeobecnej vedomej skúsenosti pomocou metód kognitívnych neurovied.   

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3WXrCGs.     

  

MAKRO: Od richtára po primátora

Sobota 4. 2. 2023 / 14.00  ✹ Expozícia dejín mesta, Stará radnica   

Aby mesto fungovalo, musí ho niekto riadiť. Tak to bolo aj v prípade mesta Bratislavy. O tom, kto má stáť na čele mesta a starať sa oň, hovorí privilégium Ondreja III. z roku 1291. Tento dokument položil základ mestskej samosprávy a určil jej pravidlá. Na komentovanej prehliadke v expozícii dejín mesta sa pozrieme do autentických priestorov, ktoré kedysi mestská rada používala. Budeme hovoriť o richtároch, o tom, ako sa riešili spory medzi obyvateľstvom, o práci mestských radných a iných zamestnancoch, ale aj o tom, ako prebiehali voľby.   

Od tohto roku vám prinášame nové formáty MIKRO a MAKRO, skrz ktoré budete môcť spoznávať expozície a objekty MMB. Pod formátom MAKRO budete môcť zažiť komplexné komentované prehliadky expozícií a objektov MMB. Vo formáte MIKRO sa zase budeme zameriavať len na jednu vybranú tému k dejinám mesta Bratislavy a jeho obyvateľstva, ktoré v našich expozíciách prezentujeme. Komentované prehliadky a výklady sú vedené zaškolenými lektormi a lektorkami MMB.  

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3JzUaTr.     

  

Viacjazyčnosť ako predmet konfliktu aj vzájomného porozumenia. Jazyková situácia v Bratislave po roku 1918

Utorok 7. 2. 2023 / 17.30    ✹ Faustova sieň, Stará radnica     

Predstavy o viacjazyčnej Bratislave sa obvykle viažu najmä k obdobiu prvej republiky. I keď v neformálnej komunikácii nachádzali obyvatelia mesta spôsoby pre vzájomné porozumenie, neodrážalo to celkom realitu novozavedených oficiálnych pravidiel. Tie boli aj zdrojom rôznych konfliktov. Práve na túto situáciu sa počas prednášky zameria Jozef Tancer, germanista a historik z Katedry germanistiky, nederlandistiky a škandinavistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Dozviete sa, ako oficiálna štátna jazyková politika 1. ČSR určovala komunikáciu na formálnej úrovni. Aký vplyv na inštitúcie a obyvateľstvo malo jej zavedenie. Ako súvisela s rozmachom jazykových kurzov. Ale aj ako táto jazyková ideológia komplikovala prijatie slovenského jazyka aj štátu menšinami žijúcimi v tom čase v meste. Prednáška je sprievodným podujatím k výstave Ľudia a mesto.   

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3RqswKs.     

  

Za hranice všedných dní. Slováci z Rakúsko-Uhorska v Egypte a vo Svätej zemi // prednáška 

Piatok 10. 2. 2023 / 17.30  ✹ Faustova sieň, Stará radnica   

Egypt, krajina, ktorá je dnes bežnou dovolenkovou destináciou, bola pre našinca v časoch Rakúsko-Uhorska vzdialenou a temer nedostupnou, hoci parníky rakúskeho Lloydu sa plavili každý týždeň z „nášho“ Terstu do Alexandrie a naspäť. Donedávna sme poznali iba dva slovenské knižné cestopisy z týchto čias – od remeselníka Daniela Šusteka, ktorý Egypt a Svätú zem navštívil v roku 1871, a potulného kazateľa Jána Roháčka cestujúceho v roku 1910. K nim môžeme teraz priradiť knihu katolíckeho kňaza Štefana Kmeťa Na Východe z roku 1905 (cestoval v roku 1902). Zameriame sa najmä na posledného z menovaných, ale priblížime si vážne i vtipné postrehy všetkých troch cestovateľov v „biblických“ krajinách v časoch, keď k turistickým cieľom nepatrili len pyramídy, ale aj pštrosia farma na okraji Káhiry. 

Prednášajúci Mgr. Martin Odler, PhD., je vedeckým pracovníkom Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a venuje sa materiálnej kultúre, najmä medeným artefaktom, ale aj reflexii starovekého Egypta v slovenskej kultúre a literatúre. Dlhodobo pracuje na lokalite Abúsír, na českej koncesii v Egypte. Je takisto členom správnej rady Nadácie Aigyptos a poľsko-slovenského tímu, ktorý skúma lokalitu Tell el-Retábí vo východnej Delte. 

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice.    

 

Vodný tvorca – Dunaj // rodinný program  

Sobota 11. 2. 2023 / 14.00   Výstava Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy, Apponyiho palác  

Prechádzali ste sa už niekedy okolo rieky Dunaj? Dnes je to jedna mohutná rieka, kedysi to tak ale nebolo. Na workshope vo výstave Ľudia a mesto sa spolu pozrieme na to, ako sa rieka menila a prečo. Dunaj bol aj je veľmi významný pre život obyvateľstva mesta Bratislavy. Preto si ukážeme, ako v minulosti ovplyvňoval ich dni a aký druh práce im ponúkal. Na záver nás čaká tvorenie našej vlastnej predstavy, ako Dunaj vyzeral alebo by mohol vyzerať v budúcnosti.     

Program je vhodný pre rodiny s deťmi vo veku 6 – 10 rokov. 

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/40ml3QN.

Rezervácie na zuzana.zahradnickova@bratislava.sk  

Architektúra sanatórií a liečebných domov v období prvej republiky // prednáška  

Utorok 14. 2. 2023 / 17.30   Faustova sieň, Stará radnica 

V období prvej republiky vzniklo na Slovensku, nielen v Bratislave, množstvo hodnotných architektonických stavieb venovaných zdravotníckym účelom. Ich autormi boli často poprední architekti všetkých národností vtedajšieho Československa, väčšinou sa nimi stali na základe architektonickej súťaže. Mnoho z týchto stavieb je v prevádzke dodnes a sú kultúrnymi pamiatkami svojej doby. Jednou z moderných a architektonicky cenených stavieb bolo aj Kochovo sanatórium.  

Prednášajúca Katarína Haberlandová je historička architektúry pôsobiaca na oddelení architektúry Historického ústavu SAV. Jej výskum sa zameriava na architektúru 20. storočia.  

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3JCbgQC.   

 

Kolónia v Trnávke. Bývanie pre najchudobnejších // kurátorská prednáška    

Streda 15. 2. 2023 / 17.30  ✹ Faustova sieň, Stará radnica   

Po roku 1919 v súvislosti s postavením Bratislavy ako politického, hospodárskeho a kultúrneho centra Slovenska došlo k výraznému prílevu obyvateľstva, ktorého výsledkom bola nutnosť akútneho riešenia bytovej otázky. Najpálčivejším problémom sa stalo bývanie najchudobnejšieho obyvateľstva, ktoré často žilo v žalostných podmienkach. V roku 1925 mestské zastupiteľstvo začalo s úpravou pozemkov na hone nazývanom Dornkappeln v dnešnej Trnávke. Nemajetné rodiny si tu na prenajatých parcelách mohli vystavať jednoduché obydlia úmerné ich majetkovým možnostiam. Začala vznikať kolónia chudobných, ktorá sa rozrástla v období hospodárskej krízy. Výstavbu organizovalo družstvo Svojpomoc, v roku 1931 tu stálo už asi 600 domov a búd postavených zo starých tehál či z iného vyradeného materiálu. Nízky hygienický štandard sa riešil stavbou verejných studní. Súčasťou kurátorského výkladu, ktorým bude sprevádzať kurátorka MMB Marta Janovíčková, bude aj ukážka dobových fotografií zo zbierok MMB, ktoré zobrazujú život ľudí v tejto kolónii.   

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3HvTsDU.  

 

1993 – rozchod, ktorý nás mal doviezť k samostatnosti // diskusia   

✹ Štvrtok 16. 2. 2023 / 17.30  ✹ Faustova sieň, Stará radnica    

V tomto roku si pripomíname 30. výročie rozdelenia Československej federatívnej republiky a zároveň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Táto zásadná udalosť priniesla pre krajinu nové výzvy, ale aj príležitosti. Tridsať rokov od nej sa javí ako vhodný čas na bilancovanie toho, ako sme sa s nimi vysporiadali.     

Akým vývojom sme prešli za týchto tridsať rokov? V čom bola transformácia úspešná a kde môžeme vidieť jej zlyhania? Aké boli slovenské špecifiká v porovnaní s ostatnými krajinami stredoeurópskeho regiónu? A aké boli predstavy bežných ľudí o transformácii? Líšili sa nejako od predstáv spoločenských elít?   

O tom, ale aj o ďalších témach sa bude so psychológom, novinárom a bývalým politikom Františkom Šebejom a s historikom Adamom Hudekom rozprávať sociológ a moderátor diskusie Michal Vašečka.

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice a na GoOut.net: https://bit.ly/3DSyD4R.  

   

Vezíri a ich miesto v správe starovekého Egypta // prednáška   

Piatok 17. 2. 2023 / 17.30 ✹ Faustova sieň, Stará radnica    

Výraz „vezír“ je v egyptológii používaný pre najvyššie postavených staroegyptských úradníkov priamo podriadených panovníkovi. Vezírov tak môžeme v určitom zmysle prirovnať k ministerským predsedom v súčasnosti. Spočiatku boli vezírmi členovia kráľovskej rodiny, neskôr boli vyberaní z členov dôležitých rodín. Právomoci vezírov boli široké – zasahovali správu kráľovského paláca, súdnictvo, správu „štátnej pokladnice“, sýpok, zásobovanie potravinami a ich prerozdeľovanie. Boli tiež zodpovední za správnu realizáciu veľkých stavebných projektov, napríklad pyramídových komplexov. Počas prednášky budú predstavení niektorí významní vezíri a tiež premeny tejto veľmi dôležitej administratívnej funkcie.  

Prednášajúci doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D., pracovník Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, je egyptológ s dlhou archeologickou praxou v Egypte. Špecializuje sa na riešenie otázok egyptskej archeológie a histórie obdobia od konca 4. tisícročia do polovice 2. tisícročia pred Kr. Zaoberá sa tiež vývojom staroegyptskej architektúry. Na archeologických výskumoch v Egypte sa pravidelne podieľa od roku 1991 a venuje sa najmä výskumu stavieb na kráľovskom pohrebisku v Abúsíre. Venuje sa aj výskumu slnečného kultu a jeho prejavov v Egypte v 3. tisícročí pred Kr. a taktiež sa zúčastňuje na terénnych prácach v slnečnom chráme panovníka Niuserreho v Abú Gurábe. Popri tom vo svojom domovskom ústave vyučuje.  

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice.

 

MIKRO: Plesy, bály a fašiangy 

✹ Sobota 18. 2. 2023 / 14.00 ✹ Expozícia dejín mesta, Stará radnica 

Dňom Troch kráľov sa otvára sezóna plesov, ktorá trvá až do Popolcovej stredy. Toto obdobie tiež nazývame fašiangy. Vyzerali oslavy inak v mestách a inak na dedinách? Ako si mestská societa prispôsobila tento sviatok? Spoznajte ako fenomén plesov vznikal, kde sa plesy a bály konali, ako prebiehali. Taktiež sa pozrieme na ich vývoj do súčasnej podoby. 

Podujatie je súčasťou nového formátu pod názvami MAKRO a MIKRO, skrz ktoré budete môcť spoznávať expozície a objekty MMB. Komentované prehliadky a výklady sú vedené zaškolenými lektormi MMB. 

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3E57Y4P.

 

Čo sa skrýva za predmetmi na výstave Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy // komentovaná prehliadka  

Streda 22. 2. 2023 / 17.30  Výstava Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy, Apponyiho palác  

Z akých pohárov pili ľudia v stredoveku? Kto v Prešporku tvoril chromofotografie a ktorá vrstva obyvateľstva sa najviac tešila z ich vzniku? Čo bolo svedectvo mravnosti a ako je jeden z takýchto dokumentov spojený s osobou Margity Márie Albrecht? Vďaka čomu sa tranzistor Tesla Minor stal dôležitou súčasťou životného štýlu mladých ľudí v 60. rokoch 20. storočia? To všetko sú otázky súvisiace s objektmi na výstave Ľudia a mesto, ku ktorej vychádza papierový sprievodca s názvom Čo sa skrýva za predmetmi? Zostavovateľky vybrali 15 najzaujímavejších z nich a poodkryli pre vás ich príbehy. Priblížia vám životný štýl a každodennú realitu obyvateľstva mesta v rôznych historických obdobiach. Nového sprievodcu výstavou, ale aj jednotlivé predmety si predstavíme počas komentovanej prehliadky s kurátorkou výstavy Elenou Kurincovou.    

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3RFQK3C.   

 

  
Kon(temp)lácia // dočasná inštalácia  

24. - 26. 2. 2023  Súdna sieň, Stará radnica  

Zaujali vás maľby v jednej z najkrajších miestností Starej radnice? Všimli ste si, čo je na nich zobrazené? Intervenciou Kon(temp)lácia by sme radi upriamili pozornosť návštevníkov a návštevníčok múzea na barokové nástenné maľby a štukovú výzdobu na klenbe súdnej siene netradičným spôsobom. V priestore budú rozmiestnené komfortné ležadlá, ktoré umožnia vnímanie umeleckého diela z podhľadu. Okrem pohodlia a „meditácie“ nad umením a priestorom nabádame k spomaleniu, uvoľneniu zaužívaných pravidiel a očakávaní od prehliadky v múzeu.   

Kontempláciu o umení a priestore podporíme aj večerným hudobným vstupom.  

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice.   

 

Za hradbami Devína // komentovaná prechádzka  

Sobota 25. 2. 2023 / 15.30   Hrad Devín    

Zaujímalo vás niekedy, ako to na hrade Devín funguje? Ako sa oň staráme? Na čo sa môžete tešiť túto sezónu? Je pre nás nesmierne dôležité, aby sa naše historické pamiatky zachovali v čo najlepšom stave, boli pre vás prístupné a mohli ste si z nich odniesť nové zážitky. Príďte si v špeciálnom čase vychutnať atmosféru zimného hradu Devín, zahrejte sa horúcim nápojom, ktorý vám radi ponúkneme, a spoznajte zákulisie správy hradu počas komentovanej prehliadky areálu s Milanom Zálešákom, vedúcim hradu Devín.   

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: http://bit.ly/3XoyIEl.

 

Kon(temp)lácia s Jozefom Luptákom // komorný koncert  

 Nedeľa 26. 2. 2023 / 19.30  Súdna sieň, Stará radnica  

Započúvajte sa do priestoru. Vnímajte farby, tvary a jeho atmosféru. Pohodlne sa usaďte a sledujte kompozíciu barokovej výzdoby Súdnej siene v Starej radnici. Kontemplatívny zážitok a prepojenie umenia a hudby umocní komorným koncertom slovenský violončelista Jozef Lupták. Príďte zažiť tento jedinečný moment premeny vnímania priestoru k nám do MMB.

Podujatie je súčasťou priestorovej intervencie Kon(temp)lácia, ktorú môžete v Expozícii dejín mesta zažiť od 24. do 26. 2. 2023.

Vstupenky v predaji na GoOut.net: http://bit.ly/3Z7XtX4.

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube