Začiatok prednášky o 17:00
Faustova sieň, Stará radnica

Vstup na podujatie, ako aj do priestorov Múzea mesta Bratislavy, bude povolený len osobám v režime OTP (očkovaní/testovaní/po prekonaní covidu). Výnimku majú deti do 12 rokov.

Pozývame na prednášku História okolo nás. Žena a zdravie, ktorú sme museli z technických dôvodov presunúť na 28. septembra.
  • Aká bola úloha žien v rámci starostlivosti o zdravie, deti, rodinu a v neposlednom rade aj o hospodárske zvieratá?
  • Do akej miery sa líšili povinnosti „neurodzených“ žien od tých so šľachtickým pôvodom, ktorým prináležala starostlivosť o obyvateľov dvora a celého panstva?

Aj týmto otázkam sa bude počas svojej prednášky venovať Tünde Lengyelová z Historického ústavu SAV. Neobíde pritom ani najdôležitejšiu úlohu žien v minulosti – porodiť dostatok zdravých potomkov.

Tehotenstvo a pôrody boli kedysi výsostne ženskou záležitosťou. Dokazuje to aj antropologický výskum kostrových pozostatkov aristokratických žien, ktorý prináša informácie o možných chorobách a o pokusoch ich liečiť.

•  Príďte si vypočuť viac už 28. 9. do Faustovej siene Starej radnice.
  •  Vstupné: 2,00 € (vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji v pokladni Starej radnice)

PhDr. Tünde Lengyelová, CSc., je samostatnou vedeckou pracovníčkou oddelenia novovekých dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Zaoberá sa obdobím raného novoveku, predovšetkým problematikou spoločenského vývoja v 16. – 17. storočí, dejinami každodennosti, životného štýlu a rodinného života.

Množstvo štúdií venovala otázkam o postavení žien, okrem iných prác je editorkou publikácie Žena a právo (2004). Venuje sa aj prekladaniu odbornej historickej literatúry a popularizácii histórie.