28.09.2021
Začiatok prednášky o 17:00
Faustova sieň v Starej radnici (vchod z Apponyiho nádvoria)

mmba@bratislava.sk

Dnešnú prednášku sme z dôvodu ochrany verejného zdravia museli presunúť na nový termín. Veríme, že sa s Vami uvidíme v utorok 28.9. 2021 o 17.00. Ďakujeme za pochopenie!

Aj týmto otázkam sa bude počas svojej prednášky venovať Tünde Lengyelová z Historického ústavu SAV. Neobíde pritom ani najdôležitejšiu úlohu žien v minulosti – porodiť dostatok zdravých potomkov.

Tehotenstvo a pôrody boli kedysi výsostne ženskou záležitosťou. Dokazuje to aj antropologický výskum kostrových pozostatkov aristokratických žien, ktorý prináša informácie o možných chorobách a o pokusoch ich liečiť.

➨ Príďte si vypočuť viac už 14. 9. do Faustovej siene Starej radnice (vchod cez nádvorie Apponyiho paláca).

➨ Vstupné: 2,00 € (vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji v pokladni Starej radnice)

~~~

PhDr. Tünde Lengyelová, CSc., je samostatnou vedeckou pracovníčkou oddelenia novovekých dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Zaoberá sa obdobím raného novoveku, predovšetkým problematikou spoločenského vývoja v 16. – 17. storočí, dejinami každodennosti, životného štýlu a rodinného života.

Množstvo štúdií venovala otázkam o postavení žien, okrem iných prác je editorkou publikácie Žena a právo (2004). Venuje sa aj prekladaniu odbornej historickej literatúry a popularizácii histórie.

~~~

Podľa aktuálneho Covid automatu pre Múzeum mesta Bratislavy platí režim „základ“, t. z. všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, negatívny výsledok testovania alebo prekonanie ochorenia.

Zároveň dodržiavame povinnosť viesť zoznam účastníkov a uchovanie ich telefonického alebo e-mailového kontaktu po dobu 14 dní odo dňa ukončenia podujatia a to na účely epidemiologického vyšetrovania.