08.12.2023
Začiatok o 17.30
Stará radnica
Primaciálne námestie 3

02/59100817
lucia.zlochova@bratislava.sk

V dôsledku zmeny klímy sa mení aj charakter zimy. Môžeme to pozorovať aj na území hlavného mesta. Oproti minulosti sú zimy miernejšie, silné mrazy takmer úplne vymizli a aj snehu býva omnoho menej. V mestskej časti sa snehová pokrývka v zime zväčša rýchlo roztopí.

Premeny klímy v Bratislave. Od malej doby ľadovej k teplým zimám bez snehu // prednáška

V minulosti sme však zažili situácie, keď snehová kalamita ochromila život v celom meste, alebo vplyvom veľmi silných a dlhotrvajúcich mrazov zamrzol Dunaj. Takéto situácie mohlo obyvateľstvo Bratislavy zažiť ešte v druhej polovici 20. storočia. Navyše, rôzne historické dokumenty a rané meteorologické pozorovania dokazujú, že v hlbšej minulosti, najmä v období tzv. malej ľadovej doby, sa na území dnešnej Bratislavy vyskytovali ešte tuhšie zimy.

O tom, či zostanú tuhé zimy len v spomienkach starších Bratislavčanov a Bratislavčaniek alebo súčasťou historických dokumentov sa porozprávame s klimatológom a literárnym teoretikom Pavlom Matejovičom. 

----

Vstupenky v predaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/premeny-klimy-v-bratislave-od-malej-doby-ladovej-k-teplym-zimam-bez-snehu/szxglsw/.

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube