Etnografické zbierky
zbierkovom fonde múzea sa v priebehu vývoja inštitúcie vytvorili dve zbierky etnografického charakteru. Najstaršiu a početne najmenšiu kolekciu, spolu 118 kusov, tvoria predmety pochádzajúce z mimoeurópskych oblastí – z Afriky, východnej Ázie a Blízkeho východu. Do múzea sa dostali koncom 19. a začiatkom 20. storočia najmä ako dary často od známych osobností verejného života. Etnografickú zbierku dokladajúcu spôsob života obyvateľov mesta a obcí pričlenených k Bratislave tvorí necelých 6 400 predmetov. Zo zbierkového fondu bola vyčlenená v roku 1961. Tematicky v nej možno hovoriť o dvoch okruhoch predmetov. Prvý súvisí s vinohradníctvom a vinárstvom. Významu tohto zamestnania v meste a jeho okolí zodpovedá aj jeho prezentácia v samostatnom Múzeu vinohradníctva.
Táto kolekcia s počtom 480 predmetov začala vznikať už koncom 19. storočia. Z najstaršieho zberateľského úsilia sú vzácne najmä symboly a pomôcky vinohradníckej správy, napr. motyčky a valašky viničných majstrov peregov, desiatkové palice na meranie množstva vína, trúby vinohradníckych hájnikov. Lisy na prešovanie hrozna sú ukážkou monumentálnych drevených stavieb z pivníc vinohradníkov. Prosté vinohradnícke náradie, ako sú motyky, putne, kade, postrekovače a pod., vyvažuje výtvarné stvárnenie sudov a vývesných štítov vinární. Múzeum vlastní zaujímavú kolekciu reliéfov, ktoré boli pôvodne sudovými dnami alebo ich časťami. S bratislavským vinárstvom sú spojené dve významné rodiny, ktorých pôsobenie sa odrazilo aj v zbierke múzea – Palugyayovci a Hubertovci.
Druhým okruhom sú artefakty dokladajúce najmä tradičnú ľudovú kultúru pričlenenýchobcí, ktoré sú dnes mestskými časťami Bratislavy, prípadne aj širšieho okolia mesta. Obsahuje celkom okolo5 900 predmetov. Väčšinu z nich múzeum nadobudlo v druhej polovici 20. storočia. Viac ako tretinu tvorí súbor odevu a textilu. Spolu s predmetmi z dreva, keramiky, skla, kovu, kože a prírodných pletív približujú osobný život, prostredie domácností, prácu na hospodárstve, remeselné činnosti, ale aj výtvarný prejav, ktorý ich sprevádzal. Pozoruhodná je napríklad kolekcia ženských rukávcov z Vajnôr a okolia s ich početnými variantmi vyšívanej výzdoby. Kútne plachty zase dokazujú kompozičné ovládnutie výzdoby veľkých plôch. Záhorská oblasť vyvažuje pestrý dekorativizmus malokarpatskej oblasti jemnosťou bielej. Predmety dokumentujú najmä obdobie konca 19. a prvej polovice 20. storočia.