Jozef Könyöki má svoj pamätník na Ondrejskom cintoríne
V spolupráci s Maďarským kultúrnym inštitútom Bratislava a Občianskym združením Bratislavské rožky sme vo štvrtok 19. septembra na Ondrejskom cintoríne odhalili náhrobný kameň na počesť a pamiatku Jozefa Könyökiho, zakladateľa a dlhoročného riaditeľa Múzea mesta Bratislavy (MMB).
Jozef Könyöki (1829 – 1900) bol osobnosť, ktorá vynikala vo viacerých oblastiach techniky, kreslenia či archeológie. Pôvodne reštaurátor a profesor kreslenia patril medzi zakladateľov Okrášľovacieho spolku v Prešporku, známeho združenia, ktoré revitalizovalo verejné priestory v meste. Od roku 1868 stál ako prvý kustód celých 32 rokov na čele MMB a svojou prácou sa zaslúžil o rozvoj nielen múzea, ale aj celého mesta.
Ako vyplýva z dobovej tlače a archívnych záznamov, založenie múzea, ktoré Jozef Könyöki inicioval, privítali Bratislavčania s nadšením. Vďaka úsiliu mešťanostu Henricha Justiho boli múzeu vyčlenené tri najreprezentatívnejšie miestnosti Starej radnice. Könyöki inštaloval prvú expozíciu a vypracoval návrhy na obnovu historických miestností bratislavskej radnice, najmä siene zvanej „schrane“. Na jeho návrh bratislavský maliar Karol Engel s tovarišom Grunwidlom vyzdobil tzv. pompejskú sieň stropnými maľbami v historizujúcom duchu, inšpirovanými rímskymi freskami z Pompejí a Herkulanea.
Ako počas slávnostného aktu pripomenul zástupca riaditeľky Múzea mesta Bratislavy Daniel Hupko, Jozef Könyöki v prvých rokoch existencie múzea vykonal mnoho mravčej práce. Aj vďaka jeho úsiliu sa podarilo do múzejných zbierok získať hodnotné a výnimočné exponáty, ktorá dodnes patrí do povestnej pokladnice zbierkového fondu Múzea mesta Bratislavy.
Jeho významu zodpovedá aj pozornosť, ktorú výskumu jeho života a diela MMB venuje. V roku 2001 v spolupráci s Úradom na ochranu kultúrneho dedičstva v Budapešti múzeum pripravilo výstavu Jozef Könyöki a bratislavské pamiatky. V roku 2019, pri príležitosti 190. výročia jeho narodenia, tiež usporiadalo v spolupráci s Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Maďarským kultúrnym inštitútom v Bratislave vedeckú konferenciu Rekonštrukcia pamäti, na ktorej vystúpili slovenskí i maďarskí odborníci a diskutovali o význame a hĺbke jeho odkazu.