Najnovšie dejiny
Konštituovanie zbierky najnovších dejín po roku 1961 prebiehalo etapovite a sprevádzala ho značná neujasnenosť jej koncepcie – pôvodne malo ísť len o zbierku dokumentujúco obdobie socializmu. Po zásadnej spoločenskopolitickej zmene v roku 1989 sa záber zbierky rozšíril - jej chronológia zasahuje až do súčasnosti. Cieľom je dokumentovať politický hospodársky, spoločenský a kultúrny život v meste. Počas tvorby zbierky sa vyprofilovali neproporčné tematické skupiny. Zastúpenie majú pozostalosti osobností, ktoré sú typológiou predmetov (fotografie, diplomy, legitimácie, vyznamenania, osobné predmety a iné) zasadené do širších politických a spoločenských súvislostí.
Ide o politika a ministra Vladimíra Clementisa (1902 – 1952), predsedu SNR Karola Šmidkeho (1897 – 1952), básnika Laca Novomeského (1904 –1976), režiséra Paľa Bielika (1910 – 1983), kameramana Karola Kršku (1920 – 1989) a filmára Vladimíra Bahnu (1914 – 1977).
Unikátom vo vzťahu k správe mesta je originál zlatej primátorskej reťaze od Ladislava Snopka z roku 1973. Osobitná skupina artefaktov, pestrá aj variabilitou predmetov, sa viaže k bojom za druhej svetovej vojny, oslobodzovaniu Bratislavy a protifašistickému odboju. Typologicky sú zastúpené výstroj a výzbroj, uniformy príslušníkov slovenskej a sovietskej armády, rozmnožovacie stroje, dokumentačný a fotografický materiál, vyznamenania a medaile. Dokumentácia obdobia reálneho socializmu v zbierkach múzea predovšetkým ideologizovala a propagovala režim. Priemyselné, dopravné, komunálne, stavebné, kultúrne ale aj športové inštitúcie mesta dokumentujú odznaky, vlajočky, štandardy podnikových súťaží a iný propagačný materiál. Zastúpenie v zbierke majú aj najvyššie československé štátne vyznamenania – Zlatá hviezda hrdinu ČSSR, Zlatá hviezda hrdinu socialistickej práce, Rad Klementa Gottwalda za budovanie socialistickej vlasti a Rad práce. Každoročne odohrávané rituály sviatkov socializmu – oslavy 1. a 9. mája, Víťazného februára, osláv vzniku komunistickej strany, konferencií a zjazdov masových organizácií (napr. pionierskej organizácie, Zväzarmu, Socialistického zväzu mládeže a iných) – dokumentujú vlajočky, odznaky a pamätné šatky, ktoré poskytujú ukážku symboliky režimu. V zmenených spoločenských pomeroch (po roku 1990) sa začala zbierka cielene zameriavať na verejný priestor mesta (napr. pouličné transparenty, materiály z celoštátnych i komunálnych volieb, summit Busch – Putin).