01.01.2024 - 23.01.2024

JANUÁR 

 

✹ 14. 1. 2024  ✹ 15.30  ✹ komentovaná prechádzka ✹ Hrad Devín

ZA HRADBAMI DEVÍNA III.  

Do nového roku vstúpime obľúbenou komentovanou prechádzkou s Milanom Zálešákom, vedúcim Hradu Devín. Prevedie nás areálom hradu a popritom porozpráva o plánoch na novú sezónu 2024. Povie nám tiež, čo všetko na hrade aktuálne riešime, aké plány máme na tento rok a čo všetko pripravujeme na hlavnú sezónu. Nebude chýbať horúci nápoj na zahriatie. Príďte si vychutnať atmosféru hradu Devín v nedeľný zimný podvečer, užiť si pohľady na západ slnka z hradných múrov a nahliadnite do zákulisia správy hradu.  

Vstupné: 5,00 €. Vstupenky v predaji v pokladnici Hradu Devín, v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/za-hradbami-devina/szamhvw/

 

✹ 16. 1. 2024 ✹ 16.00 ✹ workshop pre pedagógov*ičky ✹ Apponyiho palác

ČO NÁM HOVORIA ŠESŤDESIATE? 

Ste pedagóg alebo pedagogička? Hľadáte spôsoby, ako hravou formou predstaviť žiakom a žiačkam dejiny druhej polovice 20. storočia? Príďte si pozrieť novú výstavu Múzea mesta Bratislavy BA 60 – 69, ktorá prezentuje turbulentné obdobie šesťdesiatych rokov v Bratislave. V tomto čase prešlo mesto výrazným urbanistickým, socio-demografickým, priemyselný aj kultúrnym vývojom. Výstavou vás prevedú kurátorka Marta Janovíčková a múzejná pedagogička Zuzana Zahradníčková. Čakať na vás bude aj ukážka nových vzdelávacích programov pre školy. 

Vstup voľný. Pre prihlásenie je potrebné vyplniť formulár: https://forms.office.com/e/SESWhWYXWw 

  

✹ 17. 1. 2024 ✹ 15.30 ✹ kurátorská prednáška ✹ Apponyiho palác

AKÉ BOLI 60. ROKY V BRATISLAVE? 

Ako sa prejavovala uvoľnená atmosféra z počiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia, ktorá predchádzala augustu 1968? Ambiciózne plány na výstavbu Petržalky ako príspevok k vytvoreniu ideálneho moderného mesta. Nápadité a pestré zariadenie domácností či móda, v ktorej sa prejavili najnovšie technologické objavy aj vplyvy Západu. Bohaté možnosti trávenia voľného času rozdelené medzi športové a profesionálne kultúrno-spoločenské inštitúcie, cestovanie do zahraničia, ale aj viac času stráveného pred televíziou. Aj to sú oblasti a aktivity, ktorými žilo obyvateľstvo Bratislavy, a zároveň témy, ktorými vás počas komentovanej prehliadky výstavy BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave prevedie jej kurátorka Marta Janovíčková. 

Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €. Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/ake-boli-60-roky-v-bratislave/szytpvw/.

 

✹ 20. 1. 2024 ✹ 14.00 ✹ rodinný program ✹ Apponyiho palác

KOLÁŽ MINULOSTI  

Čo sa dialo v Bratislave v rokoch 1960 – 1969? Čo bolo iné a čo podobné ako dnes? Dialo sa vtedy veľa zmien a prichádzalo tiež množstvo noviniek. Príďte s nami spoznať toto obdobie. Pestré šesťdesiate roky si prestavíme pomocou zaujímavých predmetov, plagátov a fotografií. Preskúmame, ako vyzerala Bratislava, ale aj čo sa tu dalo robiť vo voľnom čase. Spolu si vyrobíme vlastnú koláž z fotiek tohto desaťročia. 

 • Program je vhodný pre rodiny s deťmi vo veku 6 – 10 rokov.    
 • Kapacita je obmedzená, v prípade rezervácie alebo akýchkoľvek otázok nás kontaktujte emailom na zuzana.zahradnickova@mmb.sk. 
 • Vstupné: 6,00 €/rodina. Vstupenky len v predpredaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/kolaz-minulosti/szmupvw/.
 • Z kapacitných dôvodov nebude možné vstupenky kúpiť na mieste tesne pred začatím podujatia.  

 

✹ 24. 1. 2024 ✹ 17.30 ✹ prednáška ✹ Faustova sieň, Stará radnica

KEĎ ZAMŔZAL DUNAJ. TUHÉ ZIMY A POVODNE NA DUNAJI 

Spätosť Bratislavy s Dunajom má dlhú históriu. Život obyvateľov a obyvateliek mesta v blízkosti veľkej rieky prinášal aj nepredvídateľné situácie v podobe povodní. Tie sa vyskytovali nielen v lete, keď sa topil ľad v Alpách, ale aj počas tuhých zím. Ak vás zaujíma, akým extrémnym klimatickým javom vo svojej histórii Bratislava v spojitosti s Dunajom počas zimy čelila, čo sú to ľadochody a kedy naposledy zamrzol Dunaj, príďte na prednášku s RNDr. Mariánom Melom, PhD., z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Univerzity Komenského.  

Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €. Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/ked-zamrzal-dunaj-tuhe-zimy-a-povodne-na-dunaji/sztupvw/.

 

FEBRUÁR 

 

✹ 16. 2. 2024 ✹ 17.30 ✹ pozorovanie hviezd ✹ Hrad Devín

NOČNÁ OBLOHA NAD HRADOM DEVÍN 

Pozorovali ste už niekedy vesmír profesionálnym teleskopom? O tento zážitok sa postaráme v piatok 16. februára o 17.30 v exteriéroch hradu Devín v spolupráci s profesionálmi zo Slovenského zväzu astronómov. Za ich výkladu a asistencie budete mať možnosť pozorovať nočnú oblohu a namieriť teleskop na vesmírne telesá, napríklad Jupiter, Mesiac, dvojhviezdy, ako i objekty hlbokého vesmíru – galaxie či hmloviny.  

Na podujatie je potrebné priniesť si vlastné svietidlo, baterku alebo čelovku, s funkciou červeného svetla. 

Doplňujúce informácie a odporúčania: 

 • Odporúčame teplo sa obliecť a obuť. Podujatie sa uskutoční v exteriéri hradu Devín, v zimných mesiacoch a po zotmení môže byť pocitová teplota nízka. 
 • Pre čo najlepší zážitok z pozorovania používajte počas celého podujatia výlučne červené svetlo, ktoré nenaruší prispôsobenie oka na tmu. Po osvetlení oka bielym svetlom baterky alebo displeja mobilu trvá zraku opäť sa adaptovať na tmu minimálne 20 minút!
 • Ak nezoženiete svietidlo s červeným svetlom, obaľte si obyčajnú baterku červeným celofánom, červenou fóliou alebo červenou látkou. 

Podujatie organizujeme v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov. 

V prípade nepriaznivej meteorologickej situácie je zmena termínu vyhradená.  
Pre aktuálne informácie sledujte webstránky hraddevin.mmb.sk a mmb.sk alebo naše sociálne siete.  

Vstupné: 5,00 €. Vstupenky v predaji v pokladnici Hradu Devín, v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/nocna-obloha-nad-hradom-devin/szcbkww/.

 

✹ 17. 2. 2024 ✹ 14.00 ✹ rodinný program ✹ Apponyiho palác

KOLÁŽ MINULOSTI  

Čo sa dialo v Bratislave v rokoch 1960 – 1969? Čo bolo iné a čo podobné ako dnes? Dialo sa vtedy veľa zmien a prichádzalo tiež množstvo noviniek. Príďte s nami spoznať toto obdobie. Pestré šesťdesiate roky si prestavíme pomocou zaujímavých predmetov, plagátov a fotografií. Preskúmame, ako vyzerala Bratislava, ale aj čo sa tu dalo robiť vo voľnom čase. Spolu si vyrobíme vlastnú koláž z fotiek tohto desaťročia. 

 • Program je vhodný pre rodiny s deťmi vo veku 6 – 10 rokov.    
 • Kapacita je obmedzená, v prípade rezervácie alebo akýchkoľvek otázok nás kontaktujte emailom na zuzana.zahradnickova@mmb.sk.    
 • Vstupné: 6,00 €/rodina. Vstupenky len v predpredaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/kolaz-minulosti/szdvpvw/.
 • Z kapacitných dôvodov nebude možné vstupenky kúpiť na mieste tesne pred začatím podujatia.  

 

✹ 22. 2. 2024 ✹ 17.30 ✹ diskusia ✹ Faustova sieň, Stará radnica 

MÚZEUM X SÚČASNOSŤ: (NE)UDRŽATEĽNÉ IKONY  

Šesťdesiate roky predstavujú pre Bratislavu z hľadiska urbanizmu a výstavby dôležité obdobie. Architektúra sa posunula od historizujúceho socialistického realizmu k hľadaniu nového výrazu a reflexii medzinárodného diania. V meste započala výstavba sídlisk a okrem ambicióznych urbanistických plánov vznikli aj viaceré reprezentačné budovy. Tieto diela silnej generácie architektov však dnes pre mnohých nesú negatívne nánosy minulosti. Často sa hovorí o ich búraní, no z hľadiska udržateľnosti ani z pohľadu formovania kultúrnej identity krajiny nejde o vhodné riešenie. O možných prístupoch a riešeniach sa budú rozprávať architektka a teoretička Monika Bočková z oddelenia architektúry Historického ústavu SAV a architekt Adam Gajdoš, ktorý je spoluzakladateľom združenia Archtung a iniciátorom projektu Ikony.  

Múzeum x súčasnosť je formát otvárajúci otázky o fenoménoch, ktoré mali v rôznych historických obdobiach rôznu dôležitosť pre spoločnosť. Niektoré z nich prešli zásadným vývojom, zmenili sa do novšej, súčasnejšej podoby a priniesli nám výzvy, s ktorými sa potrebujeme vysporiadať a naučiť žiť. Iné sa menia pomaly aj napriek tomu, že svet naokolo sa mení rýchlo. Ich podoby, vývoj a spoločenský vplyv už dokážeme porovnať a zhodnotiť, o čo sa budeme snažiť s pozvanými hosťami a hostkami v dvojmesačných intervaloch.  

Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €. Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/muzeum-x-sucasnost-ne-udrzatelne-ikony/szovpvw/.

 

AKTUÁLNE VÝSTAVY   

 

13. 12. 2023 – 1. 9. 2024

BA 60 – 69. ŠESŤDESIATE V BRATISLAVE   ✹ Apponyiho palác     

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne prebudovávalo na priemyselné a kultúrne centrum Slovenska. Navonok žilo životom naoktrojovaným komunistickou ideológiou, súčasne tu znela bigbítová hudba a uvoľnený kultúrny potenciál oživil spoločnosť. Kritika režimu viedla k snahám o zmenu spoločnosti ukončeným tankmi v auguste v roku 1968.   

 Cieľom výstavy je priblížiť desať legendárnych rokov v dejinách mesta prostredníctvom dobových artefaktov a fotografií. Výrazné miesto patrí plagátu, jednému z nosných médií slúžiacemu propagande, zároveň prezentujúcemu aj dobové výtvarné umenie.    

Kurátorská koncepcia: Mgr. Marta Janovíčková   

 

Od 27. 9. 2023 ✹ Michalská veža   

MICHALSKÁ VEŽA: PO REKONŠTRUKCII 

Michalskú vežu, ktorá od júla 2021 prechádzala generálnou obnovou, znovu sprístupňujeme verejnosti. Prostredníctvom výstavy s názvom Michalská veža: po rekonštrukcii môžete nahliadnuť priamo do procesu pamiatkovej obnovy tejto ikonickej bratislavskej dominanty. Výstava tiež približuje jej historický vývoj a odkrýva aj detaily, ktoré boli doposiaľ neznáme a ukryté. Hlavným exponátom vo veži už nie sú zbrane, ako to bolo donedávna. Stredobodom pozornosti je teraz samotná pamiatka, ktorá odhaľuje vyše 700 rokov historického vývoja.  

Kurátorská koncepcia: Mgr. Michal Augustovič, M.A.  

   

1. 10. – 31. 1. 2024 ✹ Apponyiho palác 

VYNIKAJÚ. PORCELÁN ZO ZARIADENÍ SPOLOČNÉHO STRAVOVANIA     

 V období socializmu bolo preferované spoločné stravovanie na úkor stravovania doma. Slúžili na to podniky spoločného stravovania – školské a závodné jedálne, menzy v študentských domovoch, ale aj reštauračné zariadenia, lahôdky, bufety a mliečne bary vo verejnom priestore. Spotrebné družstvo Jednota a podniky Zdroj a RAJ (Reštaurácie a jedálne) sa podieľali na prevádzkovaní gastronomických zariadení od 60. rokov 20. storočia. Kultúru stravovania a stolovania zvýrazňovali aj používaním kvalitného porcelánu československej výroby a pre obdobie socializmu netradične aj s využitím firemnej značky (loga). Napriek tomu, že sa tento stolový riad vyrábal v obrovských sériách, išlo predsa len o úžitkový porcelán a jeho získanie do zbierok si vyžaduje mnoho úsilia – je to skôr výnimka ako pravidlo.     

Kurátorská koncepcia: PhDr. Elena Kurincová     

 

6. 11. – 31. 1. 2024 ✹ Nádvorie Starej radnice       

Z DEPOZITÁRA. BUSTA FRANZA LISZTA      

Vo Viedni pôsobiaci uznávaný sochár V. Tilgner sa v roku 1883 vo svojom rodnom Prešporku zúčastnil na výstave v prospech postavenia pomníka J. N. Hummelovi a po jej skončení mestu venoval 16 svojich diel. Sadrová busta hudobného skladateľa a klavírneho virtuóza Franza Liszta (1811 – 1886) je Tilgnerovým dielom z roku 1884. Zachytáva jedného z najslávnejších mužov vtedajšej kultúrnej Európy, ktorý opakovane navštívil aj Bratislavu, kde sa uvádzali jeho diela. Múzeum bustu získalo z pozostalosti mestského archivára Jána Nepomuka Batku (1845 – 1917). Z tohto originálneho sadrového modelu bola odliata bronzová busta F. Liszta, ktorá je od roku 1911 umiestnená v blízkosti Dómu sv. Martina na Rudnayovom námestí v Bratislave. 

Kurátorská koncepcia: Mgr. Zuzana Francová 

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube