Michalská 28, Bratislava
+421 2 5413 1214
mmba@bratislava.sk

Lekáreň U červeného raka

Lekáreň U Červeného raka je expozíciou Múzea farmácie umiestneného v časti priestorov bývalej lekárne na prízemí barokového meštianskeho domu.

Úvod do expozície tvorí pôvodné empírové zariadenie oficíny lekárne U Červeného raka s barokovo-klasicistickými maľbami s tematikou liečiteľstva.    

V nasledujúcich miestnostiach vystavené exponáty dokumentujú štyristoročný vývoj nádob  na uchovávania liečiv. Zhotovovali ich z rôznych materiálov, s charakteristickou podobou ich základného tvaru, povrchovej úpravy a výzdoby. V priebehu storočí sa vyvíjali aj forma štítkov, spôsob signovania a písmo signatúr označujúcich obsah uložených liečiv.

K základnému vybaveniu už v najstarších lekárňach patrili nádoby z dreva. Uchovávali sa v nich sušené časti rastlín a živočíchov a vzácne kamene. Neskôr k nim pribudli nádoby z cínu v ktorých sa uchovávali tuky, vonné látky, živice, aj dračiu krv, liečivé medy, muškáty, opiáty a polotekuté liečivé prípravky. V 17. storočí sa na našom území začali používať keramické nádoby, v ktorých sa uchovávali masti, extrakty, medy, elektuáriá a sirupy. K stabilnému zariadeniu lekárni patrili dlhé stáročia nádoby zo skla. Uchovávali sa v nich tekuté extrakty, tekuté chemikálie, ale aj najmä práškované liečivá.

Súčasťou prezentácie sú aj ukážky lekárenského nábytku zo 17. až 19. storočia – všetky exponáty sú súčasťou zbierok Múzea mesta Bratislavy.

Autorka expozície Mgr. Marta Janovíčková, spolupráca Mgr. Mária Antolíková.

 

 
Pondelok   10.00 – 18.00  
Utorok   zatvorené  
Streda   10.00 – 18.00  
Štvrtok   10.00 – 18.00  
Piatok   10.00 – 18.00  
Sobota   10.00 – 18.00  
Nedeľa      10:00 – 18:00
Nový rok   zatvorené  
Veľký piatok    otvorené  
Biela sobota a Veľkonočná nedeľa   otvorené  
Veľkonočný pondelok   zatvorené  
Štedrý večer   zatvorené  
Prvý a druhý sviatok vianočný   zatvorené  
Silvester   zatvorené  

Vstup do Lekárne U červeného raka je zadarmo.

Zároveň si tu návštevníci môžu kúpiť vstupenky na Michalskú vežu.

Pozrite si tiež

Galéria
Zobraziť galériu
#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube