Staršie dejiny
Väčšinu predmetov sústredených v tejto typologicky veľmi rozmanitej zbierke múzeum nadobudlo pred rokom 1945. Najstarším predmetom je unikátne svietidlo z mrožích klov a pozláteného striebra, s jantárovou soškou Panny Márie. Vzniklo okolo roku 1400 a pochádza z pozostalosti českej kráľovnej Žofie Bavorskej.
Početná kolekcia cechových predmetov z obdobia od 16. do 19. storočia patrí k najvýznamnejším súborom tohto druhu na Slovensku. Zahŕňa pečatidlá, truhlice, cechový riad – najmä cínové kanvice a pokály, zvolávacie tabuľky, cechové znaky, pokladničky a maľované zástavy. Vzácne sú predmety s väzbou na mestskú správu. Ucelený súbor tvoria historické objemové a dĺžkové miery z rôznych materiálov. Medzi meracími a vedeckými prístrojmi sa nachádzajú najmä geodetické a optické prístroje, ale aj niekoľko značených prístrojov bratislavských výrobcov. Osobitnú skupinu tvoria zemepisné a hviezdne glóbusy. Zbierka tiež obsahuje mučiace nástroje, pracovné nástroje a pomôcky rôznych remeselníkov, napr. datované vyrezávané drevené stolárske hoblíky alebo gravírované železné oblátnice zo 16. – 18. storočia. Súčasťou početného súboru medených štočkov – platní na tlač medirytín z 18. a 19. storočia (okolo 150 kusov) sú aj exempláre signované menami známych barokových medirytcov – napr. J. G. Rugendas, L. Assner, I. M. Gutwein, S. Zeller, J. Schmutzeralebo S. P. Prixner.
Početná je kolekcia grafických listov a tlačí (mestské motívy, bojové výjavy, portréty a i.) Zaujímavosťou sú ručne kolorované historické hracie karty, z ktorých sú viaceré značené bratislavskými maliarmi kariet.
Historicky cenný je súbor na dreve maľovaných streleckých terčov zachovaných z činnosti bratislavského Streleckého spolku (190 ks), ktorý je druhou najväčšou kolekciou svojho druhu na Slovensku. Pochádza z rozpätia rokov 1791– 1912.
Kvalitná je kolekcia barokových pohrebných štítov z maľovaného železa, pochádzajúcich z Bratislavy a z Voderád.
Spomedzi hudobných nástrojov k najvýznamnejším patria klavíry skladatel Johanna Nepomuka Hummela (1778 – 1837), barokový prenosný organ z Dómu sv. Martina alebo čembalo viedenského výrobcu Gottfrieda Mallecka z roku 1776. Pozornosť si zasluhujú tiž rôzne dychové nástroje bratislavských výrobcov.
Výnimočné sú polychrómované sadrové modely od Adolfa Stephanieho, najmä model Bratislavy z obdobia vlády Márie Terézie,vyhotovený v roku 1913, alebo model starého mestského divadla.