Zbierka techniky

 
 

Technika

Predmety techniky sú súčasťou dokumentácie každodennosti obyvateľov Bratislavy v oblasti služieb, využívali sa v kanceláriách alebo patrili k vybaveniu domácností

Zbierka techniky sa v múzeu sformovala po roku 1970. Akvizície sú zamerané na technické predmety, ktoré tvoria súčasť dokumentácie každodennosti obyvateľov Bratislavy v oblasti služieb, prípadne sa využívali v kanceláriách alebo patrili k vybaveniu domácností. Postupne sa vykryštalizovalo niekoľko základných skupín: oznamovacia technika, presná mechanika, fotografická technika, technika z domácnosti. Variabilitu v zbierke predstavuje aj materiál predmetov: drevo, kov, textil, sklo, rôzne formy plastu, bakelit, chróm a iné. Artefakty sú zároveň nositeľmi slohových prvkov od obdobia secesie, cez art deco, modernu až po súčasné trendy dizajnu. Ťažisko tvoria predmety, ktoré využívajú nový druh energie – elektrinu. Skupina oznamovacia technika (sôúžiaca na prenos zvuku a obrazu) je zastúpená vývojovou  radou telefónov od konca 19. storočia až po mobilné telefóny. Rozhlasové prijímače zastupuje výrobný sortiment firmiem Tungsram, Philips, AEG, Telefunken a z nich najznámejší Slovenský ľudový prijímač. Dominantné postavenie podniku Tesla v Československu  zbierka dokumentuje širokou škálou spotrebnej elektroniky: gramorádia, televízory, magnetóny (napr. ikonický Sonet duo), gramofóny a HI-FI zostavy. Špičku v tejto oblasti v zbierke zastupuje salónny variant kľukového gramofónu His Master´s Voice. Kinematografiu dokumentuje premietací prístroj z kina Metropol, kamery Meopta či Admira Canon. Skupinu presnej mechaniky tvoria šijacie a písacie stroje, kalkulačky a osobný počítač.

Rádioprijímač  Tungsram Slovenský ľudový prijímač, Slovensko 1943
Rádioprijímač Tungsram Slovenský ľudový prijímač, Slovensko 1943
Písací ukazadlový stroj Mignon, model 4, Nemecko, 20. roky 20.
Písací ukazadlový stroj Mignon, model 4, Nemecko, 20. roky 20.
Holiaci strojček AUTOHOLIT, IGLA Trhové Sviny, Československo, 70. roky 20. storočia
Holiaci strojček AUTOHOLIT, IGLA Trhové Sviny, Československo, 70. roky 20. storočia

Zastúpené sú svetoznáme značky: Impo, Mignon, Mercedes, Olympia, Corona, The Kempisty a iné. Zmeny vo fotografickej technike (od kazetového fotoaparátu až po digitálny) dokladá zbierka podobne výrobkami renomovaných firiem svetových značiek – Kodak Brownie, Praktiflex, Rolleiflex, Baldax, Altissa Agfa Optima, Praktica, Exakta a iné. Pozoruhodnú časť tvoria v zbierke výrobky spojené s hygienou bytu (pranie, žehlenie, vysávanie), ďalej predmety klasického vybavenie domácnosti elektrospotrebičmi pri príprave potravy a prístroje, ktoré súvisia s osobnou hygienou a kozmetikou. Pri ich hodnotení je možné konštatovať, že pre obdobie 30. – 50. roky 20. storočia máme zastúpené väčšinou výrobky zahraničných firiem: nemeckých a švédskych – značky Primas, Ewa Elektrolux, AEG, Omega, Progress, Siemens. Pre druhú polovicu 20. storočia platí, že spotrebná elektronika (napr. značky  Eta, Pragomix, Elektrosvit) je domácej výroby prípadne z krajín bývalého socialistického bloku.

Galéria
Zobraziť galériu
#MuzeumMestaBratislavy