Michalská 22, Bratislava
+421 259 100 812, info@mmb.sk

Michalská 22, Bratislava
+421 259 100 812, info@mmb.sk
Michalská veža je po generálnej obnove opäť otvorená!

Michalská veža, jedna z dominánt centra Bratislavy s vyše 700-ročnou históriou a posledná zachovaná z pôvodne štyroch mestských brán, bola postavená skôr, ako sa Bratislava v roku 1291 udelením mestských privilégií oficiálne stala mestom. Vzhľad a hlavná funkcia veže sa počas jej existencie menili, avšak dodnes predstavuje najmä doklad vyspelého fortifikačného systému Bratislavy. Cez prejazd veže navyše viedli v daných obdobiach dôležité cesty.

Po generálnej obnove, ktorá prebehla v rokoch 2021 – 2022, sprístupňujeme Michalskú vežu aj s novou výstavou.

Cieľom výstavy Michalská veža: po rekonštrukcii je ukázať pamiatku so všetkými historickými vývojovými vrstvami. Jej fasáda má po rekonštrukcii zjednocujúci, dominantne barokový výraz v bielej farebnosti, ktorá je pre Michalskú vežu v posledných desaťročiach typická. Vnútri sa veža mení na múzejný exponát. Namiesto donedávna vystavených historických zbraní preberá funkciu hlavného exponátu samotná pamiatka.

Tento prístup dovoľuje odhaliť aj staršie vrstvy a materiály, ktoré by inak pred očami návštevníčok a návštevníkov zostali skryté pod vrstvou zjednocujúcej omietky, a necháva nás spoznať históriu stavebného vývoja a postupnej premeny funkcie veže. Jej priestory, ktoré by inak slúžili ako výstavné miestnosti či miesto tranzitu, teraz poskytujú možnosť pre zastavenie sa a hlbšie spoznávanie histórie pamiatky.

S Michalskou vežou súvisí aj stredoveký barbakán – súčasť mestského opevnenia, na ktorého pôdoryse neskôr vyrástli meštianske domy. V jednom z nich je dodnes zachovaná Lekáreň U Červeného raka, ktorá sa od 27. 9. stane návštevníckym centrom, kde si môžete kúpiť vstupenky na Michalskú vežu.

Dočasná výstava, Michalská veža: po rekonštrukcii rešpektuje chronológiu vývoja veže, pričom najstaršie etapy sú prezentované v jej najnižšej a najstaršej časti. Stúpanie nahor je analógiou prechodu jednotlivými etapami vývoja veže až k súčasnosti. Výstava približuje vybrané témy z dejín veže: stavebný vývoj veže a barbakánu, sochu Archanjela Michala s časovou schránkou, zvony, vežové hodiny a cibuľovitú strechu. Samostatnou kapitolou je téma obnovy tejto pamiatky.

VÝSTAVA JE OTVORENÁ OD 27. 9. 2023.

OTVÁRACIE HODINY

Streda – pondelok // 10.00 – 18.00

Utorok – zatvorené

Posledný vstup vždy 30 minút pred zatvorením múzea.

VSTUPENKY

Predaj vstupeniek na mieste v Lekárni U červeného raka.

Základné vstupné: 6 €
Zľavnené vstupné (deti od 6 do 15 rokov, študenti*ky, seniori*ky): 4 €

Rodinná vstupenka (2+1): 14 €
Rodinná vstupenka (2+2): 14 €
Rodinná vstupenka (2+3): 14 €
Rodinná vstupenka (1+2): 14 €
Rodinná vstupenka (1+1): 8 €
Rodinná vstupenka (1+2): 8 €

Školská skupina (na osobu): 2 €

Michalská veža: po rekonštrukcii

✹ Námet: Michal Augustovič & Daniel Hupko

✹ Scenár a kurátorská koncepcia: Michal Augustovič

✹ Odborná spolupráca: Patrik Baxa, Eva Falbová, Štefan Holčík, Daniel Hupko & Zuzana Palicová

✹ Architektonické riešenie: Zbyněk Baladrán

✹ Grafický dizajn: Magdaléna Scheryová

Mediálni partneri: RTVS, Rádio Devín, Rádio_FM, Historická revue, Citylife.sk, IN.BA

Partner výstavy: PamArch, s. r. o.

------

Projekt s oficiálnym názvom Rekonštrukcia a obnova NKP Bránová veža „Michalská brána“ je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje 1,34 mil. €, z toho je z dotácie z grantového programu Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“ 579 500 €, zvyšok je financovaný z rozpočtu Hlavného mesta SR Bratislavy.

Pondelok 10.00 – 18.00
Utorok zatvorené
Streda 10.00 – 18.00
Štvrtok 10.00 – 18.00
Piatok 10.00 – 18.00
Sobota 10.00 – 18.00
Nedeľa 10.00 – 18.00

Posledný vstup vždy 30 minút pred zatvorením múzea.

Nový rok zatvorené
Veľký piatok otvorené
Veľkonočná nedeľa otvorené
Veľkonočný pondelok zatvorené
Sviatok všetkých svätých zatvorené
Štedrý večer zatvorené
Prvý sviatok vianočný zatvorené
Silvester zatvorené

Základné vstupné

Zľavnené vstupné

(deti od 6 do 15 rokov, študenti*ky, seniori*ky)

Rodinná vstupenka: 2+3 / 2+2 / 2+1

Rodinná vstupenka 1+2 / 1+1

Školská skupina (za osobu)

Voľný vstup

• Deti do 6 rokov,
  • ŤZP, ŤZP/S,
  • pedagogický dozor – 1 osoba na 10 žiakov,
  • 1 licencovaný sprievodca na skupinu min. 10 osôb,
  • držitelia kartičiek ICOM,
  • členovia Zväzu múzeí na Slovensku
  • členovia Asociace muzeí a galerií Českej republiky,
  • držitelia Bratislava CARD,
  • držitelia permanentiek MMB.

Aktuality Oznamy

Zbierkové predmety
Prídite sa pozrieť na naše zbierky

Partneri