30.05.2024 - 13.10.2024
Stará radnica
Výstavná sieň

eva.takacsova@mmb.sk

Srdečne vás pozývame na výstavu, ktorá prepája históriou bratislavských dlažieb a obkladov z knižného bestselleru združenia Čierne diery a predmety v zbierkach Múzea mesta Bratislavy. Nejde však o ďalšie dlaždice, ale o nápodoby luxusných materiálov. Výskum bratislavských dlažieb sa tak prepojí s ďalšími artefaktmi v interiéroch, ktoré imitovali napríklad korytnačinu, polodrahokamy či techniky úpravy skla a keramiky.

Výstava bude otvorená od 31. 5. do 13. 10. 2024 vo Výstavnej sieni Starej radnice.

꧁꧂

Výstava vychádza z výskumu dvojice Julia Itin a Štefan Cipár, ktorým sa podarilo dostať do niekoľkých stoviek domov v širšom centre mesta. Viac než tri roky hľadali exempláre obkladov a dlažieb datované od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia v lokalitách ako Staré Mesto, Palisády, Obchodná ulica, Hlavná stanica, Blumentál, ale aj Rača alebo Vajnory.

Kurátorka výstavy Jana Švantnerová „spárovala“ nálezy dlaždíc s dielami v zbierkach Múzea mesta Bratislavy. Kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných materiálov alebo techník.

Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť. Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník a materiálov ako priehradkový email cloisonné, marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín. Vďaka spolupráci so SNM – Prírodovedným múzeom bude výstava obohatená o ukážky pozoruhodných minerálov, nerastov a živočíchov.

Súčasťou programu k výstave budú aj komentované prechádzky za bratislavskými dlažbami organizované o. z. Čierne diery. Termíny budú včas zverejnené.

꧁꧂

Kurátorka: Jana Švantnerová

Texty: Julia Itin, Martin Lipták, Jana Švantnerová, Bronislava Voleková

Fotografie: Štefan Cipár