22.09.2021 - 26.09.2021
Otváracie hodiny: (predĺžené) streda – nedeľa, 10.00 – 18.00
Stará radnica
Vstupenky v predaji na GoOut.net či v pokladni Starej radnice

Archanjel Michal z Michalskej veže zostúpil po 175 rokoch. Zložením sochy sa začína aj vzrušujúca cesta k otvoreniu časových schránok z jej útrob.

Od júla prebiehajúca komplexná rekonštrukcia bratislavskej Michalskej veže, ktorá celkovo potrvá približne 18 mesiacov, zažíva jeden zo svojich najdôležitejších momentov. Z tzv. helmice – barokovej strechy veže vo výške 51 metrov nad Bratislavou bola 20. 9. sňatá medená plastika Archanjela Michala porážajúceho draka (symbol diabla) v značne poškodenom stave.

V najbližších týždňoch a mesiacoch prejde reštaurátorskými rukami akademického sochára Stanislava Koželu. Jedným z prvých krokov bude vybratie a otvorenie časovej schránky z tela anjela, ktorá bola do vnútra vložená v roku 1845. Otvorenie časovej schránky je predmetom veľkého záujmu a pozornosti – aj preto bude možné schránku aj jej historický obsah po ošetrení a zakonzervovaní vidieť v rámci krátkej inštalácie v Múzeu mesta Bratislavy.

Vystavenie sochy v Starej radnici

Po zložení z vrcholku Michalskej veže bola plastika prenesená do Starej radnice, kde bude od stredy 22. 9. do nedele 26. 9. sprístupnená verejnosti formou krátkej výstavy s názvom Archanjel Michal. K obnove Michalskej veže. Sochu si bude možné pozrieť osobitne alebo ako súčasť prehliadky celej expozície v Starej radnici.

V rámci programu k výstave pripravilo Múzeum mesta Bratislavy aj dve odborné prednášky k dejinám plastiky pripravené Ing. arch. Patrikom Baxom a akad. soch. Stanislavom Koželom, v termínoch 23. 9. 2021 o 17:00 hod a 25. 9. 2021 o 17:00.

Pri príležitosti výstavy bude mať Stará radnica predĺžené otváracie hodiny.

Po ukončení výstavy poputuje plastika do reštaurátorského ateliéru Stanislava Koželu.

Bližšie informácie:

Výstava

Názov: Archanjel Michal. K obnove Michalskej veže

Miesto: Múzeum dejín mesta - Stará radnica

Vstupné: 3€

Vstupenky nájdete na GoOut.net.

Otváracie hodiny: (predĺžené) streda – nedeľa, 10.00 – 18.00

Prednáška:

Názov: Plastika sv. Michala Archanjela

Prednášajúci: Ing. arch. Patrik Baxa; akad. soch. Stanislav Kožela

Miesto: Faustova sieň, Múzeum dejín mesta - Stará radnica

Termíny: Štvrtok 23. 9. 2021, 17.00 // Sobota 25. 9. 2021, 17.00

Vstupné: 5 € (vrátane vstupu na výstavu Archanjel Michal. K obnove Michalskej veže)

Vstupenky na 23. 9. nájdete na GoOut.net.

Vstupenky na 25. 9. nájdete na GoOut.net.

COVID OPATRENIA // AKTUALIZÁCIA OD 20. 9.

V priestoroch Múzea mesta Bratislavy platia nasledovné opatrenia:

Vstup bude umožnený výlučne osobám OTP, teda:

plne zaočkovaným

testovaným s negatívnym výsledkom testu na COVID-19; PCR alebo LAMP 72 hod od odberu, antigénový test 48 hod od odberu,

ktoré preukázateľne prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami,

deti do 12 rokov veku.

Zároveň platia opatrenia R-O-R:

dezinfekcia rúk

dodržiavanie odstupu 2 metre

v interiéri povinnosť nasadiť si rúško.

Súvisiace udalosti