17.01.2023
Začiatok o 17:30
Expozícia dejín mesta, Stará radnica
+ prehliadka žalárov Starej radnice

+421 2 5910 0812
mmba@bratislava.sk

Vedeli ste, že i novoveký Prešporok mal svoje bosorky? Hoci čarodejnícke procesy neprebiehali v Uhorskom kráľovstve v takom meradle ako napríklad v Nemecku alebo susedných Čechách, predsa len sa i u nás v priebehu vekov objavili hlásenia o podozrivých ženách a mužoch.

Bosorky zo Starej radnice // prednáška

Nahlásené osoby údajne komunikovali s nečistými silami, cestovali na bosorácke seansy a škodili ľuďom či zvieratám vo svojom okolí. Takéto podozrivé osoby z Prešporka a okolia boli často počas vyšetrovania skutkov väznené a vypočúvané v žalároch dnešnej Starej radnice. 

O tom, prečo bolo u nás menej bosoriek ako v susedných krajinách, ako prebiehali prešporské čarodejnícke procesy či ako sa na údajných bosorkách hľadalo tzv. diablovo znamenie, si povieme v rámci prednášky s Alexandrou Ballovou, historičkou a odbornou knihovníčkou Múzea mesta Bratislavy. Súčasťou podujatia bude aj prehliadka žalárov Starej radnice, ktoré boli nedávno znova sprístupnené.  

Vstupenky (4,00 € / zľavnené 2,00 €) nájdete v predaji v pokladnici Starej radnice alebo čoskoro aj na GoOut.net: https://goout.net/sk/bosorky-zo-starej-radnice/sznyiyu/.

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube