01.07.2024 - 30.09.2024

10. 7. – 4. 9. hrad Devín cvičenie

JOGA PRI ZÁPADE SLNKA

Letná sezóna cvičenia jógy na hrade Devín sa začína! Zrelaxujte svoje telo, uvoľnite svoju myseľ a nechajte myšlienky voľne prúdiť počas krátkej meditácie.

Spolu s lektorkou z Yoga House Bratislava vás pozývame vyprevádzať slnko za obzor. Prehĺbime nádych, výdych a precítime celé telo v prostredí hradného areálu.

Vstupenky sú k dispozícii v pokladnici hradu Devín alebo online na GoOut.net: https://goout.net/sk/joga-pri-zapade-slnka/szohmgx/. Nezabudnite si priniesť vlastnú karimatku. Tešíme sa na vás!

---

Termíny: ✹ 7. 8. o 19:00  ✹ 21. 8. o 19:00  ✹ 4. 9. o 18:30

 

24. 7. o 17.30 Múzeum Janka Jesenského poznávacia prechádzka

MMB V POHYBE

Viete, v koľkých lokalitách sa nachádza Múzeum mesta Bratislavy v Starom Meste? Navštívte ich všetky počas jednej kompaktnej poznávacej prechádzky. Stretneme sa pred Múzeom Janka Jesenského na Palisádach a prechádzku zakončíme v Starej radnici.

Miesto stretnutia: Somolického 2, Bratislava

Vstupenky v predaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/mmb-v-pohybe/szbcngx/.

 

✹ 25. 7. o 18.00 ✹ hrad Devín ✹ komentovaná prechádzka   

NA ČOM JE POSTAVENÝ HRAD DEVÍN? II.  

Položili ste si pri návšteve hradu Devín otázku, aká je úplne najstaršia história hradného vrchu a jeho okolia? Čo sa dialo na sútoku Moravy a Dunaja napríklad pred 400 miliónmi rokov? Odpoveďou pre vás bude komentovaná prechádzka po nábreží riek a napokon aj v areáli hradu Devín so zameraním na geologickú históriu a morfologický vývoj horninovo najpestrejšieho hradného vrchu na Slovensku. Nadviažeme na minuloročnú komentovanú prechádzku v areáli hradu, ktorou vás znova bude sprevádzať Ján Madarás, vedecký pracovník z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Veríme, že aj tentokrát bude plná geologických zaujímavostí o hrade a jeho okolí.  

Miesto stretnutia: pred reštauráciou U Srnčíka, Hutnícka 2, Bratislava-Devín.

Vstupenky nájdete v predaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/na-com-je-postaveny-hrad-devin/szoqghx/.

 

27. 7. 10.00 – 18.00 Antická Gerulata

KOMUNITNÝ PIKNIK V GERULATE 

Pridajte sa k nám na zážitkový deň plný jedla, aktivít, zábavy, ale aj histórie v tejto jedinečnej UNESCO lokalite. S heslom “zazeleňme spolu Gerulatu!” sa vrhneme do užitočného skrášľovania areálu, po ktorom neminie odmena nikoho. Vďaka pestrému programu si prídu na svoje rodiny s deťmi, ale aj všetci milí susedia/ky a návštevníci/čky Múzea mesta Bratislavy.    

Vstup do areálu Antickej Gerulaty je zadarmo celú sezónu! Tento rok sme si pre vás  pripravili nové komfortné lavičky a stoličky, aby ste u nás objavili okrem zaujímavých antických nálezov aj nový obľúbený priestor na oddych.    

Projekt bol realizovaný vďaka podpore Nadácie VÚB.  

---

Na čo sa môžete tešiť?: 

Interaktívne hry a program pre deti: Zapojte sa do hrania rímskych hier, vyrobte si šperk alebo si vyskúšajte prácu archeológa. Podľa pripraveného plánu sa spolu s rodičmi zahráme na záhradného architekta a okrašlíme areál o oleander, olivovník a ďalšie rímske rastliny.  

Komentované prechádzky:  Vyberte sa spolu s nami na archeologickú prechádzku, pozorovanie vtákov alebo objavte nové zaujímavé informácie o rieke Dunaj.   

Dobrovoľnícke aktivity a workshop: Aktívni účastníci pomôžu s čistením pamiatky, presádzaním rastlín a na spolutvorbe programu pre ďalšiu letnú sezónu.  

Piknik plný jedla a hudby: Spolu sa odmeníme príjemným občerstvením, ktoré nám spríjemní živé hudobné vystúpenie.   

---  

Odporúčame si priniesť:  

Opaľovací krém a pokrývku hlavy na ochranu pred slnkom  

Pohodlné oblečenie a obuv   

Dobrú náladu

---

Harmonogram dňa:  

10:00 – Otvárame brány  

10:00 – 18:00 Interaktívne hry pre deti  

10:00 – 12:00 Pozorovanie vtákov v Rusovskom parku  

13:00 – 14:00 Archeologická prechádzka 

14:00 – 15:00 Rodinný workshop presádzania rastlín  

15:00 – 16:00 Prednáška o rieke Dunaj a jej významu pre okolie  

16:00 – 18:00 Piknik a hudobné vystúpenie  

 

2. 8. o 19.00 hrad Devín dj set

SUN(DJ)SET S TOMÁŠOM SLOBODOM AKA GOD SAVE THE VINYL DJ SELEKTOR

Podvečer na Devíne vám aj tento rok počas letných mesiacov obohatí Sun(DJ)set vždy s inou hudobnou „situáciou“ na rôznych unikátnych miestach hradného areálu. Okrem dobrej hudby si užijete atmosféru hradu Devín pri západe slnka a scenériu okolitej krajiny. 

Tomáš Sloboda je hudobník, spevák, textár, hudobný skladateľ, hudobný producent a DJ selektor vystupujúci pod pseudonymom God Save The Vinyl. Známy je predovšetkým ako spevák a gitarista skupiny Le Payaco. Vyšli mu dva sólové albumy, za ktoré získal cenu album roka a inštrumentalista roka, a niekoľko úspešných rádiových singlov. So skupinou Le Payaco nahral osem albumov a podieľal sa na dvadsiatke albumov a nahrávok ako hudobný producent (Korben Dallas, Hex, Para, Dorota Nvotová, Billy Barman, Saténové ruky atď.). 
Ako DJ selektor pod pseudonymom God Save The Vinyl hrá sety výsostne z vinylových platní zo súkromnej zbierky. Žánrovo sa pohybuje vo vodách od klasickej hudby cez reggae, indie rock, psychedelické šesťdesiate roky, disco sedemdesiatych rokov, new wave rokov osemdesiatych, grunge, punk a rap. Jeho sety sú improvizované a úzko späté s prostredím, v ktorom sa práve nachádza. Dokonale tak umocňujú atmosféru daného miesta.  

---

Vstupné: 10 € v predpredaji / 12 € na mieste   

Vstupenky v predpredaji nájdete na GoOut.nethttps://goout.net/sk/sun-dj-set-god-save-the-vinyl/szkqghx/.

 

9. 8. – 10. 8. hrad Devín

STANOVAČKA NA HRADE DEVÍN

Pridajte sa k nám na letnú stanovačku na hrade, perfektnú pre rodiny, ktoré hľadajú dobrodružstvo a zábavu!

Tento jedinečný zážitok v lokalite hradu Devín ponúka spojenie prírody a zaujímavej histórie. Užite si noc pod hviezdami plnú aktivít vrátane tvorivého čítania, pátracej nočnej hry a prípravy malého občerstvenia. Popri programe sa ponoríme do pokojnej atmosféry večerného hradu, kde budeme jeho jediní návštevníci.

S ohromujúcimi výhľadmi a so zábavnými aktivitami na stanovačke získate nezabudnuteľné spomienky pre celú rodinu.

Nepremeškajte toto očarujúce dobrodružstvo!

---

VSTUPNÉ:

✹ Malá rodinná vstupenka (najviac 3 osoby) 35 €

✹ Veľká rodinná vstupenka (najviac 5 osôb) 55 €

Vstupenky nájdete v predaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/stanovacka-na-hrade/sztgmgx/.

 

8. 8. o 21.00 hrad Devín premietanie filmu

LETNÉ KINO NA DEVÍNE: MUŽ MENOM OVE

Zažite nočnú atmosféru hradu počas premietania filmu Muž menom Ove. Otvoríme pre vás už od 20.00, aby ste si ešte pred premietaním mohli užiť príjemnú prechádzku hradným areálom pri západe slnka alebo chutné občerstvenie. Odporúčame priniesť si so sebou aj repelent.

---

Podujatie je organizované v spolupráci s Film Europe.

Vstupné: 8 eur predpredaj / 10 eur na mieste.

Predpredaj nájdete na GoOut.net: https://goout.net/sk/letne-kino-na-hrade-muz-menom-ove/sztfmgx/.

---

MUŽ MENOM OVE (Hannes Holm, 2015, 116 min.)

Dramatická komédia o nečakanom priateľstve, láske a o tom, aké dôležité je obklopiť sa správnymi vecami. Ove, ktorý sa na plátno dostal zo stránok medzinárodne uznávaného bestselleru Fredrika Backmana, je typickým nevrlým starcom zo susedstva. Osamelý a vznetlivý dôchodca s prísnymi zásadami rezignoval na život – dni trávi návštevami hrobu svojej ženy a dozeraním na dodržiavanie stanov bytového družstva, na ktorých záleží len jemu. Keď sa do susedstva prisťahuje hlučná mladá rodina a nešťastnou náhodou prevrhne Oveho poštovú schránku, vznikne medzi nimi nepravdepodobné priateľstvo. Umožní nám to pochopiť, prečo bol Ove kedysi šťastný a prečo má zlomené srdce. Vzniká tak dojímavý príbeh o nespoľahlivosti prvých dojmov, ktorý je milou pripomienkou toho, že život je sladší, keď sa oň s niekým delíme.

 

13. 8. o 18.00 Stará radnica prednáška

POHÁR, VÁZA A KORYTNAČKA: FAREBNÉ SKLO A KERAMIKA ZO ZBIEROK MMB

Sklo môže byť spracované do podoby, ktorá pripomína achát či nadobúda dúhový odlesk. Kto a kedy tieto techniky objavil a kde našli využitie?

To priblíži komentovaná prehliadka výstavy Čierne diery v MMB. Bratislavské dlažby a umenie nápodoby s historičkou umenia a kurátorkou MMB Zuzanou Francovou, ktorá predstaví vybrané exponáty výstavy pochádzajúce zo zbierok Múzea mesta Bratislavy z perspektívy imitácie materiálov v umeleckom remesle a úžitkovom umení.

Vstupenky nájdete v predaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/pohar-vaza-a-korytnacka-farebne-sklo-a-keramika-zo-zbierok-mmb/szsbbhx/ a v pokladnici Starej radnice.

 

✹ 15. 8. o 18.00 ✹ hrad Devín ✹ komentovaná botanická prechádzka

ROZMANITÁ PRÍRODA HRADU DEVÍN

Hlavnou témou prírodovednej komentovanej prechádzky areálom hradu Devín a jeho okolím budú tentoraz rastliny a ekológia. S botaničkou Katarínou Devanovou si ukážeme teplomilnú vegetáciu na hradnom brale, povieme si, čo je to mozaikovité kosenie a vypásanie plôch, prečo je potrebné a aký je význam pastvy pre populáciu kriticky ohrozenej a zákonom chránenej paliny rakúskej. Porozprávame sa o význame bezlesia pre mnohé druhy, o tom, ako by krajina vyzerala bez zásahu človeka a čo všetko potrebujeme suplovať, aby sme zachovali čo najbohatšiu biodiverzitu v krajine. Pokúsime sa zodpovedať tiež otázku, prečo je v mestskom a sídelnom prostredí potrebné udržovať plochy s vysokou biodiverzitou a na mieste si ukážeme ako na to. 

Vstupenky nájdete v predaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/botanicka-prechadzka-rozmanita-priroda-hradu-devin/szmqghx/.

 

15. 8. o 19.00 Stará radnica ochutnávka vín

„TEKUTÉ ZLATO S ČAROVNOU ŽIAROU“ NA VEŽI STAREJ RADNICE

Príďte si vychutnať históriu bratislavských šumivých vín na veži Starej radnice.

V prednáške Štefana Hrivňáka z Archívu mesta Bratislavy sa dozviete, aké firmy na výrobu šumivého vína v Bratislave sídlili a ktoré z nich dosiahli svetové renomé. Pri úvodnom sprievode expozíciou vinohradníctva si povieme aj to, aké marketingové „finty“ a stratégie využívali. V závere podujatia si užijeme západ slnka na veži s výhľadom na Staré Mesto a jeho strešnú krajinu.

Príjemný večer zavŕšime komentovanou ochutnávkou šumivého sektu.

Vstupenky nájdete v predaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/tekute-zlato-s-carovnou-ziarou/szeimgx/.

 

25. 8. od 9.00 hrad Devín rodinný program

POSTAV SA ZA SEBA 

Príďte s nami v nedeľu (25. 8.) stráviť rodinné dopoludnie na hrad Devín.  Od 10:00 vás čaká interaktívne bábkové divadlo, ktoré prinášajú lektori a lektorky z kurzov sebaobrany ZA SEBA, pre deti vo veku 4 až 9 rokov. Otvára dôležité témy osobnej bezpečnosti a búra mýty o sebaobrane.

A čo ešte? Pre ranné vtáčatá máme skvelú správu!

Hrad bude otvorený už od 9:00. Čakanie na divadielko si môžete spríjemniť prehliadkou hradného areálu s Medveď Lesterom a Lasicou.

---

PROGRAM:

9.00 – Pátracia hra v areáli hradu Devín

10.00 – Divadelné predstavenie Postav sa za seba

---

Jednotné vstupné: 4 €

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice, v pokladnici Hradu Devín alebo online na GoOut.net: https://goout.net/sk/postav-sa-za-seba/szcgmgx/.

Podujatie organizujeme v spolupráci s občianskym združením ZA SEBA.

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube