Výpravy do starovekého Egypta: Stavebné materiály a stavby zohrávali dôležitú úlohu v každodennom živote starovekých Egypťanov.
VÝPRAVY DO STAROVEKÉHO EGYPTA
Stavebné materiály a stavby zohrávali dôležitú úlohu v každodennom živote starovekých Egypťanov. Krajinu na Níle si väčšinou spájame s monumentálnymi kamennými stavbami – napríklad s obrovskými pyramídami v Gíze alebo s rozsiahlymi chrámovými komplexmi v Karnaku a Luxore. Väčšina stavieb však bola postavená z ľahších stavebných materiálov, ako je trstina, drevo a sušené tehly, pričom šlo predovšetkým o obytnú architektúru.
V prednáške sa pozrieme na to, ako sa jednotlivé materiály získavali, dopravovali na stavenisko a ako sa ich použitie líšilo v závislosti od funkcie stavby, konkrétnej časti alebo stavebného prvku. Dôležitou témou bude aj problematika náboženských konotácií niektorých materiálov.
Mgr. et Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D.,
pracovník Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, je egyptológ s dlhoročnou archeologickou praxou v Egypte. Špecializuje sa na riešenie otázok egyptskej archeológie a histórie obdobia od konca 4. do polovice 2. tis. pred n. l. Okrem toho sa zaoberá aj vývojom staroegyptskej architektúry. Na archeologických výskumoch v Egypte sa pravidelne podieľa od r. 1991 a venuje sa najmä výskumu stavieb na kráľovskom pohrebisku v centrálnom Abúsíre. V poslednom čase sa venuje archeologickému výskumu východnej časti pyramídového komplexu panovníka Niuserrea a aj výskumu slnečného kultu a jeho prejavov v Egypte v 3. tis. pred n. l. Popritom sa na svojom pôsobisku dlhodobo podieľa na výučbe študentov.