Podujatie sa začne o 18:00.
Apponyiho palác
Červený salón, Apponyiho palác
Vstupné zdarma, potrebná rezervácia

Vstup do priestorov Múzea mesta Bratislavy je povolený len s prekrytím horných dýchacích ciest (respirátor FFP2/FFP3).

Predstavenie a čítanie z novej knihy z vydavateľstva NoMantinels: Tá bolesť Ťa prejde od novinárky Mie Žurekovej.

Kniha inšpirovaná viacerými skutočnými udalosťami otvára na Slovensku tabuizované témy, ktoré súvisia s rodovou identitou a duševným zdravím. Úryvky z knihy prečíta herečka Mária Ševčíková. Diskusiu s autorkou moderuje Marek Hudec. Počas podujatia vystúpi aj dídžejka a producentka Matia Lenická alias B-Complex.

Podujatie podporili Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislavy.

Bezplatná rezervácia v sieti GoOut.

O výstave:

História, o ktorej učebnice mlčia.

Láska a sloboda prejaviť ju vždy patrili medzi fundamentálne ľudské potreby, bez ktorých si málokto dokáže predstaviť šťastný a zmysluplný život. Napriek tomu sa ešte aj dnes stretávame s tým, že ľudia menšinovej orientácie sú v našej spoločnosti vnímaní ako cudzí element, ktorý v našich dejinách nemá svoje miesto. Keď niektorí tvrdia, že homosexualita a LGBT sú trendy, ktoré “prišli zo Západu”, niet sa čomu diviť – naše učebnice dejepisu na tento kus histórie úplne zabudli.

Akým prekážkam v minulosti čelili muži, ktorí milovali mužov a ženy, ktoré ľúbili ženy? Našli svoju životnú lásku v čase, keď spoločnosť prenasledovala ich ľudskú prirodzenosť? Kto boli prví ľudia v Československu a Maďarsku, ktorí sa rozhodli viesť etický boj za ich dôstojnosť a právo na sebaurčenie? Táto výstava odkrýva nepoznané príbehy zakázanej lásky za posledných sto rokov na našom území, ktoré sa nám razantne a aktuálne prihovárajú aj dnes.

Autori výstavy Loading: love:
Jana Jablonická-Zezulová, Eugen Korda
Garanti projektu: Róbert Pakan, Andrej Kuruc, Péter Hanzli, Marie Janoušková
Autori odborných podkladov a historický výskum: Jan Seidl, Judit Takács, Jana Jablonická-Zezulová
Art direction: Eugen Korda
Produkcia a manažment: Nikola Tokárová, Róbert Pakan