Diskusia sa začne o 18:00.
Faustova sieň, Stará radnica

Vstup na podujatie bude povolený len osobám v režime OP (očkované/í, prekonané/í). Výnimku majú deti do 12 rokov.

Ako si queer ľudia prejavovali lásku v neslobodných režimoch? Ako sa stretávali? Ako sa ich situácia zmenila po Nežnej revolúcii? Čo sme sa dozvedeli o živote LGBTI+ komunity v Česku, v Maďarsku? Aj to si povieme počas diskusie, ktorá sa uskutoční 22. februára o 18. hodine.

Budeme tiež hovoriť o tom, čo všetko sa zmenilo, odkedy ešte platili zákony trestajúce homosexualitu až po jej dekriminalizáciu, a o ďalšom boji za získanie úplnej dôstojnosti v spoločnosti. Je už pre queer ľudí bezpečné sa na ulici bozkávať, držať sa za ruky a prezentovať sa v súlade so svojou rodovou identitou?

O výstave:

Výstava Loading: love odkrýva nepoznané príbehy zakázanej lásky za posledných sto rokov na našom území, ktoré sa nám razantne a aktuálne prihovárajú aj dnes.
Láska a sloboda prejaviť ju vždy patrili medzi fundamentálne ľudské potreby, bez ktorých si málokto dokáže predstaviť šťastný a zmysluplný život. Napriek tomu sa ešte aj dnes stretávame s tým, že ľudia menšinovej orientácie sú v našej spoločnosti vnímaní ako cudzí element, ktorý v našich dejinách nemá svoje miesto. Keď niektorí tvrdia, že homosexualita a LGBT sú trendy, ktoré „prišli zo Západu“, niet sa čomu diviť – naše učebnice dejepisu na tento kus histórie úplne zabudli.

Akým prekážkam v minulosti čelili muži, ktorí milovali mužov a ženy, ktoré ľúbili ženy? Našli svoju životnú lásku v čase, keď spoločnosť prenasledovala ich ľudskú prirodzenosť? Kto boli prví ľudia v Československu a Maďarsku, ktorí sa rozhodli viesť etický boj za ich dôstojnosť a právo na sebaurčenie? Táto výstava odkrýva nepoznané príbehy zakázanej lásky za posledných sto rokov na našom území, ktoré sa nám razantne a aktuálne prihovárajú aj dnes.

Autori výstavy Loading: love: Jana Jablonická-Zezulová, Eugen Korda

Garanti projektu: Róbert Pakan, Andrej Kuruc, Péter Hanzli, Marie Janoušková

Autori odborných podkladov a historický výskum: Jan Seidl, Judit Takács, Jana Jablonická-Zezulová

Art direction: Eugen Korda