Prišli k nám Rimania

Neformálny vzdelávací program

Prišli k nám Rimania

Neformálny vzdelávací program
01.01.2021 - 31.12.2021
utorok - piatok
začiatok o 10.00 hod.
Ateliér Múzeum má budúcnosť
Primaciálne nám. 3
Stará radnica

+421 259 100 827
+421 917 617 780
ateliermmb@bratislava.sk
martina.pavlikanova@bratislava.sk
beata.husova@bratislava.sk

OZNAM

Milí návštevníci, akceptujte všetky aktuálne hygienické nariadenia a počet návštevníkov stanovaný pre výstavné priestory.

Prišli k nám Rimania

Neformálny vzdelávací program pre školy rozpráva o existencii vojenského tábora Gerulata v Rusovciach

Program prišli k nám Rimania predstaví pozostatky kastela a archeologické nálezy v Gerulate, ktoré odkazujú, že Rimania boli aj na našom území

Zdá sa vám, že Rím je ďaleko? Možno áno, možno nie, veď hranice Rímskej ríše siahali kedysi až na naše územie. Ak sa chcete o tejto dobe dozvedieť viac, vydajte sa s rímskym vojakom Avitom do Gerulaty. Pozostatky kastela a archeologické nálezy v Gerulata dokazujú, že Rimania boli na našom území už v 1. storočí nášho letopočtu. Hýbali dejinami a ich poznatky využívame dodnes.

Interaktívny vzdelávací programy začína pozdravom Salve! a premenou publika na rímskych občanov. Každý dostane rímsky odev – tuniku a rímske meno. Spoločne s múzejnou pedagogičkou sa publikum prenesie v čase do roku 753 pred našim letopočtom až 476 nášho letopočtu, do obdobia Rímskej ríše, jednej z najmocnejších na svete. Sprievodcom je rímsky vojak Avitus, ktorý s II. légiou pomocnou prišiel v 2. storočí n. l. do Gerulaty.

Kópie zbierkových predmetov
Kópie zbierkových predmetov
Kópie zbierkových predmetov
Kópie zbierkových predmetov

Avitus porozpráva o vzniku, budovaní a civilnom živote v blízkosti tábora Gerulata, ale tiež o vojenskom tábore v Gerulate na prelome 1. a 2. storočia nášho letopočtu. Odhalí pamiatky a pozostatky múrov tábora ako aj predmety, ktoré sa našli počas archeologických výskumov na uvedenom území. Publikum postupne poznáva zloženie rímskej armády, život vojakov, vojenské stratégie, ale aj podiel vojakov na budovaní Rímskej ríše. Dozvie sa, prečo prišli Rimania až do Gerulaty a čo všetko nám zanechali. Veď Rimania poznali už kanalizáciu či podlahové kúrenie.

 

PROGRAMY PRE ŠKOLY
 
Ateliér Múzeum má budúcnosť ponúka interaktívne neformálne vzdelávacie programy pre všetky stupne a typy škôl – materské, základné, stredné a pre záujmové organizácie.
Programy v stálej ponuke sú zamerané na tematické múzeá MMB, zbierkové predmety prepojené s dejinami Bratislavy
Krátkodobé programy obsahovo vychádzajú z aktuálnych výstav realizovaných v MMB.
 
Programy sú v ponuke počas celého školského roka. Pre záujmové organizácie aj počas prázdnin. Na programy je potrebné objednať sa vopred.
 
Vstupné:
Školské skupiny (minimálne 10 osôb v skupine): 1,50 € / 1 osoba
Pedagogický sprievod: 0 €
 
PROGRAMY PRE RODINY
 
Ateliér Múzeum má budúcnosť je interaktívny priestor pre každého, kto sa chce zabávať, hrať a dozvedieť sa nové poznatky o histórii hlavného mesta SR Bratislavy tvorivým a invenčným spôsobom. Sprievodcom po histórii je zvedavá ryšavá mačka Malvína, ktorá sa všade zmestí a všetko vypátra.
V ateliéri zažije publikum cestovanie z prítomnosti do minulosti aj pohľad do budúcnosti.
 
Interaktívne sprievodné programy sú šité na mieru k aktuálnym výstavám i stálym expozíciám, zbierkovým predmetom a odpovedajú na otázku načo nám je múzeum.
 
V roku 2022 pripravujeme ďalšiu ponuku ateliéru s názvom Narodeninová párty v múzeu. Program pre deti a mládež sa odohrá v nevšednom priestore múzea a oslávenec sa stane na chvíľu osobnosťou z dejín Bratislavy a pozve svojich návštevníkov do určitej historickej doby.
 
Vstupné:
deti 3 €
jeden dospelý s dieťaťom 0 €
dospelí 2 €
 
PROJEKT OŽIVENÉ UČEBNICE
 
Projekt Oživené učebnice je špecifickým druhom  neformálneho vzdelávania v Múzeu mesta Bratislavy pre všetky typy škôl – materské, základné, stredné a pre záujmové organizácie.
 
Interaktívne prepája priestor s historickými témami a zážitkovo vytvára nadhľad nad históriou. Po dominantnej časovej osi posúva návštevníkov v čase, upozorňuje na dôležité medzníky svetových a európskych dejín a najmä na históriu hlavného mesta SR Bratislavy.
 
Putovanie za históriou oživuje veľkorozmerná tapeta s vyobrazením panovníkov, ktorí vládli a ovplyvňovali udalosti na území dnešného Slovenska od Sama až po Karola I.Magnetické steny s tematickými maketami interaktívne dopĺňajú jednotlivé programy a dodávajú im hravosť, rozvíjajú myslenie publika zapojením viacerých zmyslových receptorov.
 
Projektu Oživené učebnice tvorí doteraz sedem vzdelávacích programov doplnených o rovnomenné didaktické publikácii z edície História v kocke:
Mária Terézia a my
Prišli k nám Rimania
Slovania z Devína
Tajomstvo lekárne U červeného raka
Prechádzky s pánom Marquartom
Príbeh Mimi
Remeslo má zlaté dno
 
Programy sú v ponuke počas celého školského roka. Pre záujmové organizácie aj počas prázdnin. Na programy je potrebné objednať sa vopred.
 
Vstupné:
Školské skupiny (minimálne 10 osôb v skupine): 1,50 € / 1 osoba
Pedagogický sprievod: 0 €

Pozrite si tiež

Publikácie
#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube

Súvisiace udalosti

Hlavný partner