Mária Terézia a my

Neformálny vzdelávací program

Mária Terézia a my

Neformálny vzdelávací program
10.01.2021 - 31.12.2021
utorok - piatok
začiatok o 10.00 hod.
Ateliér Múzeum má budúcnosť
Primaciálne nám. 3
Stará radnica

+421 259 100 827
+421 917 617 780
ateliermmb@bratislava.sk
martina.pavlikanova@bratislava.sk
beata.husova@bratislava.sk

OZNAM

Milí návštevníci, akceptujte všetky aktuálne hygienické nariadenia a počet návštevníkov stanovaný pre výstavné priestory.

Mária Terézia a my

Neformálny vzdelávací program pre školy zavedie do 18. storočia vlády Márie Terézie

Program Mária Terézia a my predstaví Máriu Teréziu ako arcivojvodkyňu rakúskej monarchie, zraniteľnú matku a milujúcu manželku

Čo by nebolo, keby nebolo významnej panovníčky Márie Terézie? Dejiny Bratislavy by vyzerali inak. Na tieto otázky, ale aj na mnohé iné sa snaží odpovedať program prostredníctvom návštevníkov – žiakov základných a stredných škôl –  v programe Mária Terézia a my.

Jedna línia programu sleduje panovníčku od jej detstva až po nástup na trón v roku 1740 a dotkne sa aj jej korunovácie v roku 1741 za uhorskú kráľovnú.

Druhá línia programu odhaľuje aký bol Prešporok (Bratislava) počas vlády výnimočnej panovníčky. Celé rozprávanie sa odohráva počas prehliadky historicky cennej Starej radnice.

Mária Terézia a my
Mária Terézia a my
Mária Terézia a my
Mária Terézia a my

Múzejná pedagogička vyzve publikum, aby si s pomedzi seba zvolili Máriu Teréziu. Kolektív vyberá na základe vlastností spolužiačok. Mala by to byť charakterná a správna „osobnosť“, ktorú uznáva väčšina kolektívu.  Postupne v rámci programu pribúdajú ďalší členovia z najbližšieho okolia panovníčky a jej príbuzenstva, ktoré ju sprevádzali od jej narodenia až po smrť.

 

PROGRAMY PRE ŠKOLY
 
Ateliér Múzeum má budúcnosť ponúka interaktívne neformálne vzdelávacie programy pre všetky stupne a typy škôl – materské, základné, stredné a pre záujmové organizácie.
Programy v stálej ponuke sú zamerané na tematické múzeá MMB, zbierkové predmety prepojené s dejinami Bratislavy
Krátkodobé programy obsahovo vychádzajú z aktuálnych výstav realizovaných v MMB.
 
Programy sú v ponuke počas celého školského roka. Pre záujmové organizácie aj počas prázdnin. Na programy je potrebné objednať sa vopred.
 
Vstupné:
Školské skupiny (minimálne 10 osôb v skupine): 1,50 € / 1 osoba
Pedagogický sprievod: 0 €
 
PROGRAMY PRE RODINY
 
Ateliér Múzeum má budúcnosť je interaktívny priestor pre každého, kto sa chce zabávať, hrať a dozvedieť sa nové poznatky o histórii hlavného mesta SR Bratislavy tvorivým a invenčným spôsobom. Sprievodcom po histórii je zvedavá ryšavá mačka Malvína, ktorá sa všade zmestí a všetko vypátra.
V ateliéri zažije publikum cestovanie z prítomnosti do minulosti aj pohľad do budúcnosti.
 
Interaktívne sprievodné programy sú šité na mieru k aktuálnym výstavám i stálym expozíciám, zbierkovým predmetom a odpovedajú na otázku načo nám je múzeum.
 
V roku 2022 pripravujeme ďalšiu ponuku ateliéru s názvom Narodeninová párty v múzeu. Program pre deti a mládež sa odohrá v nevšednom priestore múzea a oslávenec sa stane na chvíľu osobnosťou z dejín Bratislavy a pozve svojich návštevníkov do určitej historickej doby.
 
Vstupné:
deti 3 €
jeden dospelý s dieťaťom 0 €
dospelí 2 €
 
PROJEKT OŽIVENÉ UČEBNICE
 
Projekt Oživené učebnice je špecifickým druhom  neformálneho vzdelávania v Múzeu mesta Bratislavy pre všetky typy škôl – materské, základné, stredné a pre záujmové organizácie.
 
Interaktívne prepája priestor s historickými témami a zážitkovo vytvára nadhľad nad históriou. Po dominantnej časovej osi posúva návštevníkov v čase, upozorňuje na dôležité medzníky svetových a európskych dejín a najmä na históriu hlavného mesta SR Bratislavy.
 
Putovanie za históriou oživuje veľkorozmerná tapeta s vyobrazením panovníkov, ktorí vládli a ovplyvňovali udalosti na území dnešného Slovenska od Sama až po Karola I.Magnetické steny s tematickými maketami interaktívne dopĺňajú jednotlivé programy a dodávajú im hravosť, rozvíjajú myslenie publika zapojením viacerých zmyslových receptorov.
 
Projektu Oživené učebnice tvorí doteraz sedem vzdelávacích programov doplnených o rovnomenné didaktické publikácii z edície História v kocke:
Mária Terézia a my
Prišli k nám Rimania
Slovania z Devína
Tajomstvo lekárne U červeného raka
Prechádzky s pánom Marquartom
Príbeh Mimi
Remeslo má zlaté dno
 
Programy sú v ponuke počas celého školského roka. Pre záujmové organizácie aj počas prázdnin. Na programy je potrebné objednať sa vopred.
 
Vstupné:
Školské skupiny (minimálne 10 osôb v skupine): 1,50 € / 1 osoba
Pedagogický sprievod: 0 €

Pozrite si tiež

Interaktívne predmety
Zobraziť galériu
Publikácie
#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube

Súvisiace udalosti

Hlavný partner