Neformálny vzdelávací program

ateliermmb@bratislava.sk
martina.pavlikanova@bratislava.sk
beata.husova@bratislava.sk

Milí návštevníci, akceptujte všetky aktuálne hygienické nariadenia a počet návštevníkov stanovaný pre výstavné priestory.

Tajomstvo lekárne U červeného raka

Neformálny vzdelávací program odhaľuje tajomstvá o lekárni, lekárnikoch a príprave liekov

Program zavedie návštevníkov do 18. storočia do domu na Michalskej ulici, kde sídli Múzeum farmácie – lekáreň U červeného raka.

Viete, čo je oficína, stojatka a ako vyrobiť liek – všeliek? Na tieto otázky odpovie programu zameraný na históriu lekárni v Bratislave v 18. storočí. Publikum spoločne s fiktívnou postavou Ernesta, syna lekárnika, postupne odhaľuje deväť tajomstiev o lekárni, lekárnikoch, príprave liekov a tajomstvách okolia a domu, v ktorom je dnes Múzeum farmácie - lekáreň U červeného raka. Dozvedia sa, v čo ľudia verili, že ich vylieči a možno odhalia aj záhadu varenia theriaku, lieku na všetky choroby.

Interaktivitu programu podporujú názorné pomôcky, kópie predmetov a rôzne činnosti, ktoré pomôžu publiku pochopiť úlohu lekárnika.
Program začína v Ateliéri Múzeum má budúcnosť a pokračuje v expozícii Múzea farmácie – lekárne U červeného raka.

PROGRAMY PRE ŠKOLY

Ateliér Múzeum má budúcnosť ponúka interaktívne neformálne vzdelávacie programy pre všetky stupne a typy škôl – materské, základné, stredné a pre záujmové organizácie.
Programy v stálej ponuke sú zamerané na tematické múzeá MMB, zbierkové predmety prepojené s dejinami Bratislavy
Krátkodobé programy obsahovo vychádzajú z aktuálnych výstav realizovaných v MMB.

Programy sú v ponuke počas celého školského roka. Pre záujmové organizácie aj počas prázdnin. Na programy je potrebné objednať sa vopred.

Školské skupiny (minimálne 10 osôb v skupine): 1,50 € / 1 osoba
Pedagogický sprievod: 0 €

PROGRAMY PRE RODINY

Ateliér Múzeum má budúcnosť je interaktívny priestor pre každého, kto sa chce zabávať, hrať a dozvedieť sa nové poznatky o histórii hlavného mesta SR Bratislavy tvorivým a invenčným spôsobom. Sprievodcom po histórii je zvedavá ryšavá mačka Malvína, ktorá sa všade zmestí a všetko vypátra.
V ateliéri zažije publikum cestovanie z prítomnosti do minulosti aj pohľad do budúcnosti.

Interaktívne sprievodné programy sú šité na mieru k aktuálnym výstavám i stálym expozíciám, zbierkovým predmetom a odpovedajú na otázku načo nám je múzeum.

V roku 2022 pripravujeme ďalšiu ponuku ateliéru s názvom Narodeninová párty v múzeu. Program pre deti a mládež sa odohrá v nevšednom priestore múzea a oslávenec sa stane na chvíľu osobnosťou z dejín Bratislavy a pozve svojich návštevníkov do určitej historickej doby.

deti 3 €
jeden dospelý s dieťaťom 0 €
dospelí 2 €

PROJEKT OŽIVENÉ UČEBNICE

Projekt Oživené učebnice je špecifickým druhom  neformálneho vzdelávania v Múzeu mesta Bratislavy pre všetky typy škôl – materské, základné, stredné a pre záujmové organizácie.

Interaktívne prepája priestor s historickými témami a zážitkovo vytvára nadhľad nad históriou. Po dominantnej časovej osi posúva návštevníkov v čase, upozorňuje na dôležité medzníky svetových a európskych dejín a najmä na históriu hlavného mesta SR Bratislavy.

Putovanie za históriou oživuje veľkorozmerná tapeta s vyobrazením panovníkov, ktorí vládli a ovplyvňovali udalosti na území dnešného Slovenska od Sama až po Karola I.Magnetické steny s tematickými maketami interaktívne dopĺňajú jednotlivé programy a dodávajú im hravosť, rozvíjajú myslenie publika zapojením viacerých zmyslových receptorov.

Projektu Oživené učebnice tvorí doteraz sedem vzdelávacích programov doplnených o rovnomenné didaktické publikácii z edície História v kocke:
Mária Terézia a my
Prišli k nám Rimania